A tudományok és a művészet világa gyakran összekapcsolódik, hiszen a sokszor több ezer éves leleteket csak a meglévő információk és némi fantázia segítségével lehet ábrázolni vizuálisan.
A történelem során a tudósok számos olyan állatot azonosítottak, amik valamilyen okból már kihaltnak számítanak, így csak elképzelni tudjuk, hogyan is nézhettek ki akkor, amikor még léteztek - és itt jön képbe a művészet, hiszen a csontokból és leletekből nagyon nehéz lenne megállapítani a valódi külsejüket.
Élethű képeken a kihalt állatok
A számítógépes technológia fejlődésével a történelem iránt érdeklődő művészek egyre könnyebben és részletesebben tudták ábrázolni az elképzeléseiket, természetesen figyelve arra, hogy azok régészetileg is helytállóak legyenek. A Paleorex néven ismert paleoművész is a modern képalkotási módszereket hívta segítségül, munkái pedig annyira élethűek lettek, mintha valóban egy most is élő állatot mutatnának be.

Az Inostrancevia a késő perm időszakban élt, és a gorgonopsid fajok közül a legnagyobb volt. Legszembetűnőbb tulajdonsága a hosszú, kardfogszerű szemfoga volt. A teljes testhossza körülbelül 3,5 méter, súlya 300 kg, és hatalmas koponyája volt.
Fotó: paleorex / Instagram

A Tupandactylusok körülbelül 112 millió évvel ezelőtt éltek főként Brazília területén, nagy méretű koponyacsűrüket pedig figyelemfelhívásra és jelzésre használták.
Fotó: paleorex / Instagram

A Barbourofelis az egyik legnagyobb kardfogú macska volt, ragadozó életmódot folytatott, és erőteljes felépítésű volt, csontváza erősen fejlett izomzatra utal. Észak-Amerika területén élt 13 millió évvel ezelőtt.
Fotó: paleorex / Instagram

A Velociraptor az egyik legikonikusabb dinoszaurusz. A művész szerint a Velociraptorokat azóta félreértik, mióta a Jurassic Parkban óriási pikkelyes dinoszauruszokként szerepeltek. Valójában sok olyan tulajdonsággal rendelkezett, amelyek a mai madarakban megtalálhatók, ilyenek például a tollak is.
Fotó: paleorex / Instagram

Az Arctodus vagy rövidfejű medve volt a legnagyobb és legerősebb szárazföldi húsevő Észak-Amerikában a jégkorszakban. Sokkal magasabb volt, mint a mai medvék, például a grizzly, de nem olyan erős testfelépítésű. Ezenkívül a végtagjai hosszabbak és karcsúbbak voltak a mai rokonokhoz képest, ami arra utal, hogy gyors vadász volt.
Fotó: paleorex / Instagram

Az Utahraptor, azaz Utah ragadozója, a valaha létezett egyik legnagyobb dromaeosaurida theropoda dinoszaurusz. Észak-Amerikában élt a kora kréta időszakban. A legtöbb dromaeosauridától eltérően sokkal nehezebb felépítésű volt, súlyát tekintve egy jegesmedvéhez hasonlítható, és a becslések szerint elérte a 7 métert is.
Fotó: paleorex / Instagram

A Pyroraptor egy dromaeosaurida volt, egy kicsi, madárszerű ragadozó, amelynek megnagyobbodott ívelt karmai voltak mindkét láb második lábujjain. Ezek a karmok 6,5 centiméter hosszúak voltak, és fegyverként vagy mászási segédeszközként használták. A késő kréta korszakban élt, körülbelül 70 millió évvel ezelőtt a mai Franciaország és Spanyolország területén.
Fotó: paleorex / Instagram

A Triceratopsz koponyája az egyik legnagyobb és legszembetűnőbb volt a szárazföldi állatok között. Gyakran a legkeményebb dinoszaurusznak tartják, és valóban felhasználta puszta méretét, testerejét és impozáns szarvait, hogy kivédje a valaha élt egyik leghalálosabb ragadozó, a T-rex támadásait.
Fotó: paleorex / Instagram
(Képek forrása: paleorex / Instagram)