Bréking: Kocsis Máté a Femina főszerkesztője akart lenni

A képviselő polgármestereknek választaniuk kell, hogy folytatják. Hogy döntöttek? Cikkünkből kiderül.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A 2014-es választások után átalakul a parlament működése, felére csökken az országgyűlési képviselők száma, és a politikusoknak dönteniük kell arról is, politkai pályájukat hogyan folytatják: polgármesterek, alpolgármesterek maradnak vagy képviselők. Ennek oka, hogy 2014-től vége az álláshalmozásnak, egy politikus csak egy munkakört tölthet be a jövőben. A változás a parlamenti képviselők mintegy negyedének, több mint száz főnek okoz dilemmát: ennyien dolgoznak jelenleg polgármesterként, alpolgármesterként és képviselőként.

Jól keresnek

A változtatás anyagilag nagy érvágást jelent majd a képviselőknek, hiszen a két munkakör betöltésének hála az érintettek mintegy 1,5 millió forintot kereshetnek meg egy hónapban: honatyaként a bér átlagosan 1 millió forint, az önkormányzati szerepvállalás pedig további félmillió forintot hoz.

Érdekesség, hogy a polgármesteri bér szinte minden esetben alacsonyabb, mint a képviselői. Ezen az sem segít, hogy 2014-től bruttó 750 ezer forintra csökken a képviselői fizetés, hiszen a polgármesteri járandóság még így is kevesebb lesz - kivéve, ha úgy döntenek, hogy megemelik.

Ami a fizetést illeti, a képviselők közül jelenleg csak Cser-Palkovics Andrásnak, Bús Balázsnak és Pokorni Zoltánnak nem kell gondolkodni, hiszen ők polgármestereként már most is többet keresnek, mint a Lázár által javasolt 750 ezres bér.

Székesfehérvár első embereként Cser-Palkovics András a költségtérítéssel együtt 834 ezer forintot keres, Bús Balázs pedig 734 ezer forintot Óbuda-Békásmegyer polgármestereként. Pokorni XII. kerületi polgármesterként költségtérítéssel együtt havi bruttó 754 ezer forintot kap.

Az ismertebb képviselők közül polgármester még Borkai Zsolt, a MOB jelenlegi elnöke, Botka László MSZP-s politikus, Kocsis Máté, Rogán Antal, Lázár János és Kósa Lajos.

Kocsis és Borkai polgármester marad

Arra a kérdésünkre, hogy ki, hogyan folytatja, egyértelmű választ egyelőre csak két politikustól kaptunk. A győri önkormányzat kommunikációs osztályától megtudtuk, Borkai Zsolt egyértelműen a polgármesterség mellett tette le a voksát, döntése pedig könnyű volt, "hiszen számára mindig is Győr volt az első".

Képviselő polgármesterek

Nézegess képeket!

Elolvasom

- Nagyon szereti ezt a várost és a jövőben is a város fejlődése érdekében szeretne dolgozni". Az országgyűlési képviselőséget is azért vállalta 2010-ben, hogy Győr pozícióit tudja erősíteni a Parlamentben is - közölte a kommunikációs osztály.

A másik személy, aki már döntött, az Kocsis Máté. A polgármester kérdésünke először viccesen annyit mondott, hogy ő csak és kizárólag a Femina főszerkesztője szeretne lenni, később azonban közölte: ő is inkább a polgármesterséget választja országgyűlési képviselői posztja helyett. Az indoklás szerint azért, mert Józsefvárosban nőtt fel, itt járt iskolába, és a jövőben is a józsefvárosi embereket akarja szolgálni.

Lázár nem nyilatkozik

Borkaival és Kocsissal szemben Botka László csupán annyit mondott, hogy a kérdésünkre a válasz másfél év múlva lesz aktuális, Lázár János pedig azt közölte: megbeszéli a vásárhelyiekkel a kérdést, és csak utána dönt.

Megkerestük Kósa Lajost, és Rogán Antalt is, választ azonban nem kaptunk.

Korábban egyébként az volt a terv, hogy már 2012 szeptemberétől megszünteti a Fidesz az álláshalmozást. Mint korábban kiszámoltuk, ezzel mintegy 1,5 milliárd forintot spórolhatott volna az állam, de úgy látszik, a lobbi erősebb volt.

Vezető politikusaink - Tarlóstól Vonáig

Nézegess képeket!

Elolvasom

Közel 2 milliós fizetések

Az álláshalmozás megszüntetése a legérzékenyebben a fideszes Nagy István IV. kerületi alpolgármestert, a már említett Rogán Antal V. kerületi polgármestert, Pokorni Zoltánt, valamint Wintermantel Zsoltot, Újpest polgármesterét érintheti. Ők azok, akik három munkakört is betöltenek, így fizetésük 2 millió forintot közelíti.

Rogán Antal, aki képviselősége, polgármestersége mellett még fővárosi képviselő is, 1,9 milliót keres, csakúgy, mint Pokorni Zoltán, aki képviselőként 614 ezer forintot, polgármesterként 754 ezer forintot, a fővárosi közgyűlés tagjaként, bizottsági elnökeként pedig további 546 ezer forintot kap egy hónapban

Nagy István alpolgármesterként 532 ezer forintot, fővárosi képviselőként további 616 ezer forintot, parlamenti képviselőként pedig 524 ezer forintot keres. Havi bére tehát 1,7 millió forint. Wintermantel Zsolt képviselőként 462 ezer forintot, polgármesterként 560 ezer forintot, fővárosi képviselőként további 575 ezer forintot keres, bére így havi 1,6 millió forint.

Top fizetések

  1. Rogán Antal: 1,9 millió forint.
  2. Pokorni Zoltán: 1,9 millió forint.
  3. Nagy István: 1,7 millió forint.
  4. Wintermantel Zsolt: 1,6 millió forint.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

A képviselők közül egyedül az LMP-s és a jobbikos honatyáknak nem kell aggódniuk, ebben a két pártban ugyanis egyáltalán nem jellemző az álláshalmozás, a Jobbikban kifejezetten tiltott a polgármesteri és a képviselői munkakör együttes betöltése.

Ezt is szeretjük