Országos botrány lett József Attila peréből: bírósági ügyének köszönheti a hírnevét

Ha nincs a kellemetlen per, talán sosem jut el ilyen széles körhöz József Attila munkássága.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

József Attilát minden idők egyik legnagyobb magyar költőjeként tartják számon, de az iskolában nemcsak figyelemreméltó munkásságáról tanulhattunk: épp olyan hangsúlyt kapott viharos, szomorú, igazságtalan sorsa is, mint a - talán pont emiatt olyan zseniális - versei. A rövid életű művész 1905. április 11-én született, 1964 óta ezen a napon tartják a magyar költészet napját.

Ennek alkalmából mutatjuk most be József Attila ismertté válásának történetét, ami hiányzik a tankönyvekből, pedig nagyon izgalmas és tanulságos. Az egész a Lázadó Krisztus című, korai verssel kezdődött, amit a művész 18 éves korában írt, és ami ráadásul még csak nem is tartozik a legkiemelkedőbb költeményei közé.

József Attila, a botrányhős

A Lázadó Krisztus 1923. október 19-én jelent meg egy kis példányszámú, irodalmi és művészeti lapban, a Kékmadárban. A versre felfigyelt a Kelet Népe című, konzervatív irodalmi folyóirat szerkesztője, és válaszként hamarosan ott díszelgett az újság hasábjain egy felháborodott glossza. Ebben a szerző kifejtette, hogy a József Attila-féléket és az őt megjelentető lapkiadókat el kellene tiltani a szakmától - úgy fogalmazott: éles támadást intéztek Krisztus ellen, ami felkavarja az ember gyomrát.

Az írás nyomán a rendőrség vizsgálatot indított, a költő ellen eljárás indult, és 1924. január 30-án sajtó útján elkövetett istengyalázás vétségének vádjával kihallgatták. Bár József Attila elmondta, hogy a sorok közt nem gyalázza, hanem dicséri Istent, a verset közbotránkozásra alkalmasnak minősítették, és az akkor még ismeretlen művészt perbe fogták.

Az első tárgyalást újságírók jelenlétében folytatták le 1924. július 10-én, ahol a verset is felolvasták. Bár a vádlottnak jó ügyvédje volt, a bíróság nyolc hónap fogházra és 200 ezer korona pénzbüntetésre ítélte, ami egy ilyen ügyben szokatlanul szigorúnak számított. Ennek és a tárgyaláson elhangzott, szimpatikus védőbeszédnek köszönhetően a sajtó felkapta az ügyet, és lényegében befuttatta József Attilát.

Az ítéletet és az azonnal benyújtott fellebbezést követően több tucat cikk jelent meg a témában, először csak Szeged és Makó környékén, később az országos sajtóban is, és szinte kivétel nélkül mind egyértelműen a költőnek adtak igazat. Miután a dologból országos botrány lett, a második meghallgatáson, 1924. november 10-én a Budapesti Királyi Ítélőtábla ugyan nem állt el a 200 ezer korona pénzbüntetéstől, de a fogházbüntetést egy hónapra csökkentette, a vádlott korára hivatkozva.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

A költő és ügyvédje, Vámbéry Rusztem nem nyugodott bele az ítéletbe, így további jogorvoslatot kértek, aminek hatására a Magyar Királyi Kúria 1925. március 24-én minden vád alól felmentette József Attilát. Addigra már az egész ország és a sajtó is nyíltan a művész mellett állt, aki a per hatására szerzett ismertséget, és lett olyan népszerű. Érdekes belegondolni, hogy, ha nem gyűlik meg a baja a törvénnyel, talán sosem szerzett volna magának nevet.

Botrányos magyar költők

Az irodalomórák szerves része a magyar költők életrajzának tanulmányozása, ám, ha egy kicsit megkapargatjuk a felszínt, úgy érezhetjük, mintha egy polgárpukkasztó sztár életének szaftos részleteiről olvasgatnánk.

Vad orgiákat rendezett a magyar költő, más a feleségét verte - Botrányos történetek

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük