A francia császárné a kolostorban tanulta meg a csábítás művészetét - Napóleon sem tudott ellenállni neki

Jozefina egyszerű kislányból lett nagyvilági asszony és Napóleon élethosszig tartó bizalmasa.

Jozefina francia császárné élete
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A francia ültetvényes lányából az ország legbefolyásosabb asszonya lett, akit a császár még válásuk után is keresett.

Napóleon mellett Jozefinának számos kalandja és hódolója volt, mindenki a művelt és kifinomult asszony kegyét kereste. 

Jozefina császárné lett az egyszerű lányból

Jozefina Marie Josèphe Rose Tascher de La Pagerie néven született a francia gyarmatok közé tartozó Martinique szigetén, egy cukorültetvényes lányaként. A fiatal lány szeretett volna elkerülni a távoli szigetről, így boldogan lett a francia katonatiszt, Alexandre de Beauharnais vikomt felesége csupán 15 éves korában. Franciaországba utazott, de nagy csalódás várta, mivel férje cseppet sem volt romantikus alkat, ridegen bánt az akkor még igencsak műveletlen lánnyal. Sőt, egy rövid időre még zárdába is záratta, ahol nem a hitről, hanem az illemszabályokról és viselkedésről tanult.

François Gérard: Portrait of Josephine de Beauharnais, 1801
François Gérard: Portrait of Josephine de Beauharnais, 1801

10 év házasság és két gyerek után elváltak, de Jozefina sokat változott ezalatt az évek alatt. Öntudatos nő lett, a párizsi arisztokrácia egyik kedvelt figurája, akinek estélyein mindenki megjelent. A francia forradalom idején viszont őt és férjét is letartóztatták, a kivégzéstől csupán Robespierre halála mentette meg. Kiszabadulása után az özvegyen maradt Jozefina gazdag szeretőkre tett szert, és ismét jómódban élt. Így ismerkedett meg a francia tábornokkal, a nála 6 évvel fiatalabb Bonaparte Napóleonnal, aki teljesen beleszeretett. 1796-ban feleségül is vette, majd 1804-ben saját magával egy időben császárnévá koronázta.

Kicsapongó házas évek, korai halál

Jozefina a házas évek alatt is folytatta szabados életét, számos szeretője volt, de az évek alatt megszerette a császárt. Gyermeket viszont nem tudott szülni neki, ami végül 1810-es válásukig vezetett. De ezek után is megmaradt köztük a jó viszony, Napóleon bőkezűen bánt egykori feleségével. Jozefina a Párizs melletti malmaisoni kastélyban élt, ahol a császár is gyakran meglátogatta. Annak ellenére, hogy válásuk után feleségül vette I. Ferenc osztrák császár lányát, Mária Lujzát.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a nemi egyenlőtlenség és a toxikus maszkulinitás jelenségéről beszélgettünk. Mi a különbség a férfiség és a férfiasság között? Mi számít toxikus maszkulinitásnak, miért alakult ki, és vajon köze van-e a Metoo mozgalomhoz? Miért van annyira kevés női vezető, és miért csak férfias személyiségű nők kerülnek vezetői pozícióba? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a válaszokat Szél Dávid pszichológus, Leszkovszki Máté újságíró, és Pintér Ada.

Promóció

Jozefina azonban már másfelé tekintett, a Napóleont legyőző orosz cárt, I. Sándort szerette volna új pártfogójának. Vele sétált a kastély kertjében is, lenge öltözete azonban tüdőgyulladáshoz vezetett, amibe pár nap alatt bele is halt. Napóleon épp száműzetésben volt az asszony halálakor, de élete végéig megőrizte az emlékét, és állítólag még a halálos ágyán is az ő nevét említette.

Olvass tovább: Ez a gyönyörű nő volt Napóleon szeretője - A lengyel Marie Walewska először nem akart a császár kedvese lenni

A férjezett, lengyel hölgy először vonakodott, hogy a császár szeretője legyen, végül azonban beadta a derekát.

Ez a gyönyörű nő volt Napóleon szeretője - A lengyel Marie Walewska először nem akart a császár kedvese lenni

A férjezett, lengyel hölgy először vonakodott, hogy a császár szeretője legyen, végül azonban beadta a derekát.

Elolvasom

(Borítókép:  Jacques-Louis David - I. Napóleon császár és Jozefina császárné koronázása a párizsi Notre Dame székesegyházban, 1804. december 2. Képek forrása: Wikimedia Commons)

Ezt is szeretjük