Ezekre a szakmákra lesz nagy szükség a jövőben: kiderült, hogy mit érdemes tanulni

Várhatóan ezekre a szakmákra égetően nagy szükség lesz a jövőben.

A jövő legkeresettebb szakmái
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A jövőben előtérbe kerülnek azok a szakmák, amelyek hozzájárulnak egy fenntartható világ kialakításához, és segítik a függetlenedést a fosszilis energiahordozóktól - jelent meg a Greenfo oldalán

Így egyre több elektronikai technikusra, épületgépészre és speditőrre lesz szükség az elkövetkező években.

A jövő legkeresettebb szakmái

A Green Jobs elnevezés azokat a szakmákat takarja, amelyek segítenek mérsékelni a negatív környezeti változások hatását, és hozzájárulnak a fenntartható módon élő és az erőforrásokat hatékonyan felhasználó társadalom kialakításához. Éppen ezért a jövő legkeresettebb kompetenciái a Green Skills lesz, vagyis azok a képességek, tudás, ismeretek és hozzáállás, amelyek támogatják ezeknek a céloknak az elérését. A tervalapú gondolkodás (design thinking), a kreativitás, az alkalmazkodóképesség, a reziliencia és az empátia egyre nagyobb szerepet kapnak a jövőben.

GettyImages-483635979
Fotó: Tom Merton / Getty Images Hungary

A változások nyomán nemcsak új szakmák születnek majd, és régiek tűnnek el, de be kell engedni a zöldgondolkodásmódot a hagyományos szakmákba is, illetve ehhez kell igazodni a szakképzés során is. Az Osztrák Gazdasági Kamara megbízásából készített felmérés szerint a fiatalok 75 százaléka már a környezetvédelmi vonatkozással is rendelkező szakmák iránt érdeklődik, így ehhez kell igazodnia a képzési kínálatnak is.

A Bécsi Gazdasági Kamara szerint a jövő egyik legkeresettebb szakembere az elektronikai technikus lesz, hiszen egyre több szakemberre van szükség a napelemes rendszerek, okosotthon-megoldások vagy elektromosautó-töltők telepítéséhez. Bécsben jelenleg 1345-en tanulják ezt a szakmát. Szintén egyike a jövő szakmáinak a vízvezeték- és gázszerelő, illetve az épületgépész, hiszen ők azok, akik klímabaráttá tudják alakítani az épületek hűtési és fűtési rendszerét - például hőszivattyúkkal és napkollektorokkal.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

A speditőr szintén egy olyan szakma, akinek mindig lesz munkája, hiszen minden olyan vállalatnak szüksége van rájuk, amelyik árukkal kereskedik. Ráadásul a speditőrök pontosan tudják, hogyan lehet úgy összehangolni az áruk és alapanyagok beszerzését, szállítását és raktározását, hogy a lehető legkisebb legyen a folyamat ökológiai lábnyoma, az áruk minősége pedig változatlan maradjon.

Az osztrák főváros üzemeiben és gyáraiban jelenleg 15 087 ipari tanuló van szakmai gyakorlaton, ami 12,4 százalékkal több az előző évhez képest. A bécsi cégekhez az új tanévben 27 százalékkal több szakmunkástanuló jelentkezett, mint az előző tanévben.

Olvass tovább: 6 tipp, hogy sikeres legyen a munkahelyi beilleszkedésed

„Minden munkakezdés első három hónapja az állásinterjú meghosszabbítása” - véli Amanda Augustine karrier-tanácsadó.

6 tipp, hogy sikeres legyen a munkahelyi beilleszkedésed - Az első hetek nagyon sokat számítanak

„Minden munkakezdés első három hónapja az állásinterjú meghosszabbítása” - véli Amanda Augustine karrier-tanácsadó.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük