Jogtalan költségek, melyeket ne fizess ki!
Ha ismered a számlázás szabályait, eligazodsz majd az internetszámlán is, és a hibákat is kiszúrhatod.
A legfrissebb felmérések szerint a hazai internetezők 90%-a szélessávú otthoni internetkapcsolattal rendelkezik, ami - meglepő módon - valamivel még magasabb is, mint az európai átlag. Ráadásul nem csupán az internetkapcsolat, de a használat terén is élen járunk, mivel a rendszeres netezők 60%-a szinte mindennap géphez ül, minimum két órára.
Ebből is látszik, hogy a többség remekül eligazodik a világhálón, de a hó végi számlát értelmezni már nem ilyen egyszerű. Hogy ne érjen kellemetlen meglepetés, ismerkedj meg a számlázás általános szabályaival, a számla főbb tételeivel és a leggyakoribb buktatókkal!
Havidíj, forgalmi díj és kedvezmények jóváírása
Nem túlzás azt állítani, hogy a soktételes internetszámla minden netező rémálma. Sokszor még a jogosan felszámolt költségeket is nehéz rajta kibogarászni, nemhogy a hibákra rálelni. Első körben kezdd az adataid, az azonosítód, a díjcsomagod és banki adataid helyességének ellenőrzésével. Második körben jöhet a díjtételek átnézése. Amennyiben nem éves vagy féléves, hanem havi elszámolást kértél, a szolgáltató a havi elszámolási ciklus szerint tünteti fel a díjtételeket.
A számlázási ciklus cégenként és régiónként más és más, Budapesten például a tárgyhó 11. napjától a következő hó 10. napjáig számláznak. Új szerződésnél vagy csomagváltásnál még tört hónap is kijöhet, akkor a számlán ezzel arányos mértékben fog megjelenni a havidíj. Alapszabály, hogy a kedvezmények és korrekciós díjak mindig jóváírásként, az előfizetési és forgalmi díjak, valamint a kamatok pedig terhelésként jelennek meg a számládon.
Szintén általánosan igaz, hogy a számlán mindig a havidíj - előfizetési díj - szerepel legelöl, mely magában foglalja a rendszerüzemeltetés, karbantartás valamint a hibaelhárítás díját is. Percdíjas számlázásnál a tarifa már tartalmazza az internet hozzáférési díját is, kapcsolási díj pedig nincs.
Limitált és korlátlan forgalom
A következő sorokban találod meg az úgynevezett forgalmi díjat, amit az internetvonalon bonyolított havi adatforgalmad után számolnak fel. Vannak internetcsomagok, melyeknél adatforgalmi limit áll fenn, például csak 1 GB-ot használhatsz havonta.
Ha ezt meghaladóan netezel, a szolgáltató túllépési díjat fog ráterhelni a számládra, körülbelül ezer forintot gigabájtonként. Ha gyanúsan magas a túllépés, és te biztos vagy benne, hogy annyit nem töltöttél le, mindenképpen menj be az ügyfélszolgálatra, mert elképzelhető, hogy valaki visszaél a vonaladdal. Korlátlan, vagyis forgalomfüggetlen csomagnál nincs túllépési díj, ha mégis szerepel ilyen tétel a számládon, azonnal reklamálj.
A számlán az előfizetési és forgalmi díjak után találod a díjkedvezmények tételes elszámolását. Ezeket a tételeket nagy odafigyeléssel tanulmányozd át, így ellenőrizheted ugyanis, hogy a beígért díjcsökkentést tényleg levonták-e. Amennyiben már él az előfizetésed, de a számlán nyoma sincs az új csomag által beígért kedvezménynek, bátran élj panasszal.
Könyvelési hibák, jogtalan költségek
A tételek útvesztőjében rengeteg a hibalehetőség, a szimpla adatrögzítési elírástól a könyvelési hibán át a jogtalan díjtételekig minden előfordulhat.
Hamarabb kiszúrhatod azonban a tévedést, ha tisztában vagy az egyszeri és a rendszeres díj fogalmával. Az utóbbiakat például nem számlázhatják ki minden egyes hónapban, ezért, ha sorozatban találsz ilyen tételeket, azonnal jelezd az ügyfélszolgálaton.
Nem árt résen lenned például, ha elmaradásod van, vagy ideiglenesen kikapcsolták nálad a netet. A késedelmi kamat és a visszakapcsolási díj behajtása ugyanis csak akkor jogos, ha a te hibádból történt az internet felfüggesztése. Amikor a szolgáltató hibázik - például elkeveri a számlád, vagy ki se küldi -, nem számolhat fel késedelmi díjat!
A tartozások és késedelmi díjak befizetésének időpontja is döntő jelentőségű lehet. Fontos tudnod, hogy a szolgáltatónak mindig az utalás napját kell figyelembe vennie, nem a pénz beérkezésének dátumát. Ha például azután kapcsolják le nálad a netet, hogy te már feladtad a csekket, nem számolhatnak fel visszakapcsolási díjat!
Internetutalványok beszámítása
Az év elejétől megszaporodó internetutalványok beváltása szintén sokféle félreértésre ad okot.
A szolgáltatók többségénél nem is maga a beváltás, hanem a juttatás beszámításának módja okozhat kavarodást. Az ezzel kapcsolatos tudnivalókat a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény írja le, mely szerint internetutalvánnyal csak az Általános Szerződési Feltételekben szereplő szolgáltatások és az azokhoz kapcsolódó beüzemeltetési költségek egyenlíthetők ki - internet-havidíj, forgalmi díj, esetleg wap-díjak -, a díjtartozás, a késedelmi kamat vagy egyéb költség nem.
A számládból egyértelműen ki kell, hogy derüljön, mennyi az internet díja, mivel az utalvány csak arra szól. Az összeget egyébként csak a havi költség keretéig - vagy annak bizonyos százalékáig - használhatod fel, az azon felüli rész már a következő számlázási ciklusra tolódik át. Az sem mindegy, hogy céges vagy otthoni internetutalványod van, mivel mindegyik csak a maga területén érvényes.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az utalvány összegét pénzre nem válthatod át, túlfizetés nem lehetséges vele, de készpénzzel kiegészítheted, vagyis részleteiben is felhasználhatod.
OLVASD EL EZT IS!
- pénz
- büntetés
2 büntetés, amit nem kell kifizetned
- internet
- csalás
Így élnek vissza az adataiddal!
- internet
- törvény