Képen a James Webb űrteleszkóp megdöbbentő új felfedezése: új fejezetet nyithat a csillagászatban
Nagyon különleges galaxisokat talált a James Webb űrteleszkóp.
Olyan fényes, korai galaxisokat talált a James Webb űrteleszkóp, amelyek mindössze 350 millió évvel az ősrobbanás után keletkezhettek, idézi a NASA közleményét az Index.
Lehet, hogy a csillagok hamarabb keletkeztek, mint ahogyan azt a tudósok gondolják.
A James Webb űrteleszkóp új felfedezése
A James Webb űrteleszkóp legfrissebb felfedezéseit az Astrophysical Journal Letters folyóiratban részletezték a csillagászok. A cikk két kivételesen fényes galaxissal foglalkozik, az elsőről azt feltételezik, hogy 350 millió évvel az ősrobbanás után keletkezett, írja a cikk.
Ha az eredmények beigazolódnak, akkor a csillagászok szerint az újonnan felfedezett csillagok tömkelege megelőzné a Hubble űrteleszkóp által azonosított legtávolabbi galaxist, a mostani rekordtartót, ami 400 millió évvel a világegyetem kezdete után keletkezett.
A mostani fejlemény azért is fontos, mert ez alapján jó esély van rá, hogy a csillagok hamarabb keletkeztek, mint ahogy azt korábban gondolták a kutatók.
"This is a whole new chapter in astronomy."
— NASA Webb Telescope (@NASAWebb) November 17, 2022
Webb researchers found 2 early galaxies, one of which may contain the most distant starlight ever seen. These 2 unexpectedly bright galaxies could fundamentally alter what we know about the very first stars: https://t.co/1MrIy1TAkL pic.twitter.com/TI1ZpFWJPG
Mielőtt hivatalosan bejelentik az új rekordtartót, további megfigyelésekre lesz szükség az űrtávcső infravörös tartományában, mondta el a The Guardiannak Rohan Naidu csillagász.
Egyes kutatók arról számoltak be, hogy a világegyetem 13,8 milliárd évvel ezelőtti keletkezéséhez még közelebbi galaxisokat fedeztek fel, ezeket az állításokat azonban még nem sikerült hitelt érdemlően bizonyítani - mondták a tudósok a NASA sajtótájékoztatóján, idézi a cikk a The Guardiant.
Naidu úgy véli, hogy amennyiben az eredmények beigazolódnak, és több korai galaxis is létezik, akkor a James Webb űrteleszkóp „rendkívül sikeresnek fog bizonyulni abban, hogy a kozmikus határokat egészen az ősrobbanás határáig kitolja”, írja a cikk.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Lencsevégre kapták a valaha látott legtökéletesebb Einstein-gyűrűt: gyönyörű látvány
Az eddig látott legtökéletesebb Einstein-gyűrűt fotózták le.
Lencsevégre kapták a valaha látott legtökéletesebb Einstein-gyűrűt: gyönyörű látvány
Az eddig látott legtökéletesebb Einstein-gyűrűt fotózták le.
ElolvasomBorítókép: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!