Képen a James Webb űrteleszkóp megdöbbentő új felfedezése: új fejezetet nyithat a csillagászatban

Nagyon különleges galaxisokat talált a James Webb űrteleszkóp.

A James Webb űrteleszkóp új felfedezése
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Olyan fényes, korai galaxisokat talált a James Webb űrteleszkóp, amelyek mindössze 350 millió évvel az ősrobbanás után keletkezhettek, idézi a NASA közleményét az Index.

Lehet, hogy a csillagok hamarabb keletkeztek, mint ahogyan azt a tudósok gondolják.

A James Webb űrteleszkóp új felfedezése

A James Webb űrteleszkóp legfrissebb felfedezéseit az Astrophysical Journal Letters folyóiratban részletezték a csillagászok. A cikk két kivételesen fényes galaxissal foglalkozik, az elsőről azt feltételezik, hogy 350 millió évvel az ősrobbanás után keletkezett, írja a cikk.

Ha az eredmények beigazolódnak, akkor a csillagászok szerint az újonnan felfedezett csillagok tömkelege megelőzné a Hubble űrteleszkóp által azonosított legtávolabbi galaxist, a mostani rekordtartót, ami 400 millió évvel a világegyetem kezdete után keletkezett.

A mostani fejlemény azért is fontos, mert ez alapján jó esély van rá, hogy a csillagok hamarabb keletkeztek, mint ahogy azt korábban gondolták a kutatók. 

Mielőtt hivatalosan bejelentik az új rekordtartót, további megfigyelésekre lesz szükség az űrtávcső infravörös tartományában, mondta el a The Guardiannak Rohan Naidu csillagász.

Egyes kutatók arról számoltak be, hogy a világegyetem 13,8 milliárd évvel ezelőtti keletkezéséhez még közelebbi galaxisokat fedeztek fel, ezeket az állításokat azonban még nem sikerült hitelt érdemlően bizonyítani - mondták a tudósok a NASA sajtótájékoztatóján, idézi a cikk a The Guardiant.

Naidu úgy véli, hogy amennyiben az eredmények beigazolódnak, és több korai galaxis is létezik, akkor a James Webb űrteleszkóp „rendkívül sikeresnek fog bizonyulni abban, hogy a kozmikus határokat egészen az ősrobbanás határáig kitolja”, írja a cikk. 

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Lencsevégre kapták a valaha látott legtökéletesebb Einstein-gyűrűt: gyönyörű látvány

Az eddig látott legtökéletesebb Einstein-gyűrűt fotózták le.

Lencsevégre kapták a valaha látott legtökéletesebb Einstein-gyűrűt: gyönyörű látvány

Az eddig látott legtökéletesebb Einstein-gyűrűt fotózták le.

Elolvasom

Borítókép: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük