Ezért nem ihatnak kólát az asztronauták az űrben: próbálták, de rossz vége lett
A Gateway to Space kiállításon a kólaadagolót is megnézheted.

- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Ő Zoltán Erika 23 éves lánya: a gyönyörű Zoé le sem tagadhatná az anyját
- Détár Enikő és Rékasi Károly fia már 19 éves: Zsigmondból jóképű pasi lett
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
- KRESZ-tábla-kvíz: tudod, melyik a várakozni tilos tábla? Teszteld tudásodat!
Hosszabb távollétek alatt egy idő után óhatatlanul is elkezdenek hiányozni az igazi, hazai ízek. Fokozottan igaz lehet ez a NASA űrhajósaira, akik bár a mai technológiának köszönhetően egyre finomabb és egészségesebb ételeket visznek magukkal, sok kedvencükről így is le kell mondaniuk. A kóláról azonban nem: a Millenárison szeptember 11-ig tartó Gateway to Space kiállításon látható a Space Shuttle-programban használt kólaadagoló.
Sokáig a kóla is a nélkülözött kedvencek közé tartozott. Az 1980-as években a Coca-Cola és a Pepsi között folyó kólaháború egyik állomásaként 1985-ben az űr körülményeihez különlegesen módosított Coca-Cola és Pepsi dobozok is lebegtek a Challanger STS-51-F fedélzetén, melyek leginkább egy borotvahabos flakonhoz hasonlítottak.
A fejlesztés célja amellett, hogy az űrhajósok szénsavas üdítők iránti vágyát csillapítsák, az volt, hogy az űrrepülés az ízérzékelésre tett hatását kutassák. A végleges dobozokat, melyeket hivatalosan Szénsavas Italadagolónak hívtak, a két óriás közösen fejlesztette ki tesztelve a különböző csomagolási és adagolási módszereket a mikrogravitációs környezetben.

Ahhoz ugyanis, hogy a szénsav és az üdítő súlytalanság állapotában is együtt maradjon, nyomás alatt kellett tartani a tartályt. A földön a szénsav felfelé száll, a gravitáció a gyomor alján tartja a folyadékot, súlytalanság állapotában azonban a gyomor tartalma is lebeg, a folyadék nem válik el a légneműtől, ezért a böfögés során nem csak a felesleges szénsav távozik.
A Challenger küldetés végére így az űrhajós legénység a kísérletet a hűtés hiánya és a súlytalanság hatásai elleni hiányos védelem miatt hibásnak ítélte. A Coca-Cola annak érdekében, hogy az űrhajósoknak mégse kelljen lemondaniuk a kóláról, kifejlesztett egy speciális adagolót, melyből Coca Colát és a Diet Coke-ot tudtak csapolni egy speciális ivópohárba, de nem járt nagy sikerrel. Mindössze 1,65 liter üdítőt lehetett csapolni belőle.
OLVASD EL EZT IS!

- világűr
- földönkívüliek