Tavaly 40 ezren haltak bele, csak Európában
A 2008. január 1-jén életbe lépett változások szerint már egyetlen pohár bor is elegendő lehet, hogy végleg búcsút ints a jogosítványodnak...
Aki először jár Brüsszelben, talán furcsállja, hogy az autóvezetők miért lassítanak a zebra előtt, amikor az ember még a járda szélére sem ért. Pedig így van, ráadásul minden alkalommal.
A közlekedési kultúrát sok tényező befolyásolja, az azonban biztos, hogy az udvariasság, a türelmesség, az előzékenység és a felelősségteljes gondolkodás elengedhetetlen feltétele a balesetmentes közlekedésnek.
1,3 millió baleset évente
A brüsszeli helyzet azonban nem általános Európában, az eltérő közlekedési kultúrából származó baleseti statisztikák pedig megdöbbentőek: Európa-szerte évente 1,3 millió baleset történik, amely 40 ezer alkalommal halálos kimenetelű.
A megelőzés érdekében az Európai Unió Bizottsága 2001-ben éppen ezért célkitűzéseket fogalmazott meg: eszerint a Közösségen belül 2010-ig 2001-hez képest 50%-kal kell csökkenteni a balesetben elhunyt emberek számát.
Magyarország 2004-ben az uniós irányelveknek megfelelően ki is dolgozta közlekedéspolitikai koncepcióját, a kevesebb pénz és a rossz úthálózat miatt azonban Brüsszel hazánk esetében elfogadta a 2015-ös határidőt, így 2010-ig "csak" 30%-os csökkentést kell elérnünk.
Minden 8. balesetért az alkohol a felelős
Magyarországon az ittas állapotban okozott balesetek száma európai viszonylatban is magas: míg 2000-ben átlagosan száz balesetből 12-t okoztak alkoholos befolyásoltság alatt, addig tavaly ez 13,2-re emelkedett. Ez azt jelenti, hogy átlagosan minden nyolcadik közlekedési balesetet - ahol sérülés is történt - alkohol befolyása alatt álló sofőr okozott.
A rendőrség adatai szerint 2007-ben 1,4 millió alkoholszondás ellenőrzés történt - átlagban a lakosság közel 14%-át vonták ellenőrzés alá -, ebből pedig mintegy 45 ezer bizonyult pozitívnak. Ez azt jelenti, hogy az ellenőrzött vezetők 3,2%-a volt ittas.
Mivel 2006-ban az uniós értékelésen kiderült, hogy Magyarország nem halad megfelelően a közlekedési balesetek csökkentése felé, szigorításokra volt szükség. Így 2008. január 1-jétől számos olyan jogszabályi változás történt, amely többek között az ittas vezetést is érinti. Módosult például az a határ, amitől már a jogosítványt a helyszínen elvehetik: amennyiben a rendőrök gyanítják, hogy a vezető alkohol befolyása alatt áll, az azonnal búcsút mondhat a vezetői engedélyének. Ezt hívják zéró toleranciának.
Autót eddig és ezután is csak akkor vezethetsz, ha a szervezetedben nincs szeszes ital fogyasztásából származó alkohol - az erről szóló rendeletet négy évvel ezelőtt eltörölték, addig szintén nem volt türelmi határ.
Ha azonban a rendőr a helyszínen nem tudja elvenni a jogosítványt - például nincs a sofőrnél -, a vezetőt akkor is eltilthatják a kormánytól: az adatokat nyilvántartásba veszik, így egy későbbi ellenőrzés során azonnal kiderül, hogy vezethet-e az adott személy, avagy sem. Aki pedig mégis kockáztat, azaz az eltiltás ellenére a volán mögé ül, 100 ezer forintos bírságra számíthat.
Van eredmény!
A szigorú szabályozás - a zéró tolerancia mellett például a helyszíni bírság összegének emelése, valamint a tulajdonosi felelősség elve -, továbbá ezek következetes ellenőrzésének hatására jelentősen csökkent a balesetek, és egyben a halálos kimenetelű balesetek száma is. Az év első négy hónapjában 5425 személyi sérüléses közúti közlekedési baleset történt hazánkban, míg tavaly ugyanezen időszak alatt 5932.
A rendőrség emellett 35,25%-kal kevesebb halálos kimenetelű balesetet regisztrált ezen időszakban, mint egy évvel korábban, és a balesetek során elhunyt személyek száma is hasonló mértékű csökkenést mutat. A négy hónapra levetítve ez havonta csaknem 38 túlélőt jelent.
Az ittasan okozott balesetek száma csaknem egyharmadával, 816-ról 562-re csökkent. A zéró tolerancia bevezetése óta május 25-ig összesen 2885 darab vezetői engedély elvételére került sor, ebből 2784 esetben magyar, 101 esetben külföldi volt az elkövető.
Csehországban és Észtországban sincs mese
Az Európai Unió tagállamaiban csak Magyarországon, Csehországban és Észtországban alkalmaznak zéró toleranciát az ittasan vezetőkkel szemben.
Franciaországban, Németországban és Finnországban például 0,5 ezrelék a megengedett véralkoholszint, míg Svédországban és Lengyelországban 0,2 ezrelék.
Ezzel szemben Horvátországban idén júniusban döntöttek úgy, hogy búcsút mondanak a korábban bevezetett, az alkoholfogyasztást érintő zéró toleranciának.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Már bevezetésekor óriási ellenállást váltott ki a rendelet az Adria-menti országban, hiszen a turisztikai szolgáltatók, borpincék a forgalom visszaesésétől tartottak. Mi több, az egyházak kérték, hogy a misebor miatt a papok kapjanak felmentést a szabály alól...
Mind a rendszeresen, mind pedig a csak alkalmanként vezetőknek tanácsos tisztában lenniük a vonatkozó szabályokkal. Ehhez pedig nem kell mást tenni, mint ellátogatni a rendőrség honlapjára, ahonnan ingyenesen letölthető az a közúti közlekedéssel kapcsolatos jogszabály, amely a gépjárművezetők mellett a gyalogosok, kerékpárosok és motorosok jogait és kötelezettségeit is részletezi.
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
OLVASD EL EZT IS!
- pénz
- külföld
Félmillió forintos minimálbér
- megtakarítás
- adósságrendezés
Anyagi gondjaid vannak?
- ruha
- élelmiszer