Ez okozza a közúti balesetek negyedét Európában: tökéletesen elkerülhető lenne
A közúti balesetek mintegy negyedét az ittas vezetés okozza.

- Feltöltik a kitikkadt bőrt, ragyogóvá varázsolnak és hűsítenek: nyári szépségápolási kedvenceink árakkal »
- Úgy szexi, hogy nem mutat túl sokat: divatos szettek, amiket a pánt nélküli felső tesz igazán nőiessé »
- Ezen a testrészen hamarabb mutatkoznak meg az öregedés jelei, mint az arcon: minden, amit a kézbőr ápolásáról tudnod kell »

- Kvíz! Emlékszel az általánosban tanult versekre? 8 idézet szerzőjére kérdezünk rá
- Kvíz! Átmennél most az elsősegélyvizsgán? 8 kérdés, amire nem csak a jogsi miatt kell tudni a választ
- Az 5 legrosszabb élelmiszer, ami rontja a vérkeringést: szűkítik az ereket, emelik a koleszterinszintet
- 22 évesen vesztették életüket a magyar sziámi ikrek: kegyetlenül kihasználták, vásárban mutogatták őket
- Gyönyörű kis tó Budapesttől egy karnyújtásnyira: homokos stranddal és jó hangulattal vár a Domonyvölgyi-víztározó
Az ittas vezetés veszélyeire hívja fel idén a figyelmet a Magyar Biztosítók Szövetsége, röviden Mabisz és az Országos Rendőr-főkapitányság Országos Baleset-megelőzési Bizottsága a Biztonság hete kezdeményezéssel, amelyet idén a koronavírus-járvány miatt online rendeznek meg szeptember 14. és 19. között
A Mabisz közleményében azt írta, hogy Európában a közúti balesetek mintegy negyedét alkoholfogyasztás okozza. Magyarországon az ittasan okozott személyi sérüléses balesetek száma 2015 és 2019 között 11,4%-kal, az ittasan okozott balesetek aránya 9,6-ról 8,4%-ra csökkent. A halálos balesetek aránya a 2015-ös 4,5%-ról 2019-re 3,3%-ra javult. Tavaly 1394 ittasan okozott baleset történt, ebből 47 halálos volt.

Idén a korábbi évek javuló tendenciája nem folytatódott: a koronavírus-járvány okozta gépjárműforgalom mérséklődésével arányosan csökkent a közúti közlekedési balesetek száma, az ittasan okozott balesetek száma viszont lényegében nem változott - 899 volt a tavalyi 925-tel szemben -, így arányaiban 16,3%-kal nőtt az elmúlt év azonos időszakához képest - ismertették.
A gyerekek és a fiatalok figyelmét hívják fel
A Biztonság hete célja, hogy akciókkal hívják fel a gyerekek figyelmét a biztonságra, a balesetmegelőzés lehetőségére és fontosságára. A programokhoz az évek során 27 partnerszervezet csatlakozott, hogy felhívják a figyelmet a többi között az élelmiszer-biztonságra, a biztonságos hulladékkezelésre, az erdőtüzek megelőzésére, az árvizek elleni védekezésre, a vagyonbiztonságra és a munkahelyi balesetek megelőzésére. Az elmúlt három évben az országos rendezvénysorozaton mintegy ötvenezer gyerek vett részt.
A Mabisz idén a 9-14 éves korosztály figyelmét képregénnyel hívja fel a fiatalok buli utáni ittas vezetésének kockázataira, a középiskolásoknak pedig Biztonság Kerék – Forgasd ki a jövőd! nevű online társasjátékkal készült a biztosítási ismeretek és az önismeret fejlesztéséért - olvasható a közleményben. A képregény a www.mabisz.hu/oktatasi-segedletek oldalon, a társasjáték a www.biztonsagkerek.hu honlapon érhető el.
Fotók: Getty Images
Teszteld magad! Átmennél most a KRESZ-vizsgán?
A jogosítvány megszerzését követően az ember elméletileg biztos lehet abban, hogy a forgalomban való részvételhez megfelelő tudás birtokában van, képes gyorsan helyes döntést hozni éles helyzetben. De vajon minden utakon közlekedő tökéletesen válaszolná meg a KRESZ-kérdéseket?
OLVASD EL EZT IS!

- rendőrség
- közlekedés