Így kérj fizetésemelést márciusra

4 jól használható trükk

Úgy érzed, megérett az idő a fizetésemelésre? Ahhoz, hogy komolyan vegyenek, jól kell kérned.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sokan úgy tartják, a gazdasági válság keményebb évein már túl van az ország, így egyre kevesebben hivatkoznak erre, ha vissza akarnak utasítani egy fizetésemelési igényt. Ha te is úgy érzed, mindent megtettél annak érdekében, hogy anyagilag is elismerjék törekvéseid, már csak kérned kell. Nem mindegy azonban, hogyan.

Ne habozz!

Meglepő, milyen nehéznek érezheti az ember, ha kérnie kell valamit, még az olyan egyértelmű helyzetekben is, amikor arra kell kérni egy csapattagot, hogy végezzen el egy feladatot. Egy belső kritikus hang ilyenkor azt mondhatja, hogy lehet, hogy nagyon elfoglalt most beszélgetni, és az ő ideje fontosabb az enyémnél, vagy amúgy is megkapnám az emelést, csak ki kell várni, vagy lehet, hogy nemet mond, és akkor olyan ostobán fogom érezni magam.

Ha habozol az ilyen helyzetekben, két dolog jusson eszedbe. Először is, jogod van kérni, és, ha nem teszed meg, lehetetlenné válik befolyásolási köröd kitágítása, és kevésbé fognak tisztelni. Másodszor is, mi a legrosszabb, ami történhet? Talán az, hogy a másik nemet mond, azonban ez sem katasztrófa.

Tökéletes testbeszéd

Testtartásod árulkodik az önbecsülésedről is. Tartásod legyen laza, de egyenes: a gerinc egyenes, de nem merev, a fej a test középvonalában van, de nem hajlik sem oldalra, sem előre, ugyanis mindkettő bocsánatkérőnek tűnik.

Fontos a szemkontaktus fenntartása is a másikkal. Ne bámulj, ez ugyanis agresszív benyomást kell, de ne is kerüld a másik tekintetét passzivitást sugallva. Mosolyogj kedvesen, arcizmaid legyenek nyugodtak, csak úgy, mint kéz- és kartartásod.

Ne rángasd idegesen a kezét, ne szorítsd ökölbe a tenyered, sose fond össze a karjaid, ha magabiztosnak akarsz tűnni, ez ugyanis védekező benyomást kelt. Legyél ura a gesztusaidnak: ne piszkáld a hajad, a tollad, a ruhád ujját vagy a gyűrűdet, ha nem akarsz bocsánatkérőnek és passzívnak tűnni. Kerüld az olyan agresszív gesztusokat, mint az ujjaiddal való dobolás vagy karod lengetése, és ne állj túl közel főnöködhöz.

15 életbevágóan fontos illemszabály

Nézegess képeket!

Elolvasom

Magabiztos nyelvhasználat

Hangod legyen határozott, nyugodt, nem túl hangos, de nem is túl lágy. A magabiztos nyelvhasználat egyenes és tisztelettel teli - saját magad és a másik iránt. A legfontosabb az egyes szám első személyű igealakok használata: azt szeretném, azt kérem, szükségem lenne. Egy igény kimondása különös hatalommal bír. Kerüld a puhatolózás és a bocsánatkérés látszatát, például az ilyen mondatokat: jó lenne, ha; tényleg azt hiszem, hogy jó ötlet lenne; csak, ha van időd; ne haragudj, hogy erre kérlek, de.

Csak a férfiak kapnak emelést?

Ha munkahelyeden egyre több férfikollégád kap fizetésemelést, miközben a nők esetében ezt nem tapasztalod, jellegzetes jelenséggel állsz szemben. Nézd meg videónkat, és tudj meg róla többet!

A kérés megfelelő menete

Dale Carnegie, az amerikai író, a How to Win Friends and Influence People című könyv szerzője - a könyv az első bestseller a befolyásolásról, több mint hatvan éve jelent meg - leszögezte, hogy az embereknek a nevük a legfontosabb hangsor a világon. Bármit is kérsz, szólítsd a nevén azt, akitől választ vársz. Ha ugyanis nem a nevükön szólítod az embereket, azt hihetik, még ha nincs is így, hogy ismeretlenek és távoliak számodra, ebben az esetben pedig miért teljesítenék az akaratodat?

Egyenesen add elő kérésed, ne kerülgesd a témát, mondataidat ne tűzdeld tele ha és de szócskákkal, inkább légy egyenes, ne tűnjön úgy, mintha bocsánatot kérnél, kerüld a hosszas felvezetőt, viszont ne is tűnj túl erőszakosnak. A kérés után rögtön adj magyarázatot is, ekkor már kifejtheted, miért is szeretnéd, illetve miért tartod indokoltnak az emelést. Ezután kérd ki főnököd észrevételeiket és megoldási javaslatait, abban az esetben is, ha bizonytalan, esetleg nemet mond. Kérdezd meg, mi szükséges a kérés megvalósításához.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Cikkünk Jenny Rogers Befolyásolási képesség című könyve alapján készült, mely a Scolar Kiadó gondozásában jelent meg.

Ezt is szeretjük