Így kaphatod vissza a hiteled egy részét

Ezek a legfontosabb tudnivalók

Kinek, mennyi, mikor és pontosan hogyan jár vissza a legújabb fejlemények alapján?

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Gyakorlatilag a 2010-es kormányváltás óta napirenden van a devizahitelesek megmentése, ami a Fidesz-KDNP egyik ígérete is volt a választások előtt. Az elmúlt négy év azonban érdemi megoldást nem hozott, csak kormányzati ötletelés folyt arról, hogyan is kellene a mentést összehozni anélkül, hogy közben összeomlana a gazdaság.

A megoldásokról részleteket egészen idén nyárig nem sikerült megtudni. Nyár elején azonban a kabinet bejelentette: kész a mentőcsomag, az őszi ülésszakban el is fogadja majd azt a parlament. Azóta sok minden történt, és már szinte minden világossá vált. Segítünk, hogy te is eligazodj a nagy devizahiteles káoszban. Ki, mennyit, mikor és hogyan kap vissza?

Kinek jár vissza?

A parlament által elfogadott mentőcsomag lényege, hogy szinte minden hitelesnek visszajár valamennyi pénz, a végtörlesztők és az eszközkezelő segítségét igénybe vevőkön kívül. Nemcsak azoknak, akik devizaalapú lakáscélú hitelszerződést kötöttek, hanem azoknak is, akik autóra vettek fel kölcsönt, vagy akik forintban adósodtak el.

Mégpedig azért, mert a bírósági döntések szerint a bankok jogtalanul számoltak fel árfolyamrést mint költséget a devizahiteleknél. Ha a pénzintézetek nem tudják bizonyítani, hogy nem jogellenesen emeltek kamatot, akkor az összes plusz kamat is visszajár.

A törvényt azonban gondosan úgy fogalmazták, hogy a bankoknak esélyt sem adtak, hogy bizonyíthassák: volt tisztességes oka is a kamatemelésnek.

Azok nem kapnak vissza semmit, akik 2004 áprilisa előtt vették fel a hitelt, illetve 2009 júliusa előtt visszafizették azt. Azok sem, akiknek nem volt olyan devizaváltási költsége vagy kamatemelése, amit a törvény tisztességtelennek minősített. Szintén kiesik a körből a forinthitelesek egy része, azok biztosan, akik államilag támogatott forintkölcsönt vettek fel. Náluk ugyanis a kamat mértékét az ötéves állampapír kamatszintje határozta meg.

Mennyi jár vissza?

Keveset visszakapni azok fognak, akik beléptek az árfolyamgátba, tőlük ugyanis simán le fogják vonni azt, ami kedvezményt eddig kaptak. Azoknak is visszajár majd a pénz, akik ellen menet közben végrehajtást kezdtek, más kérdés, hogy ez mennyiben segít majd rajtuk.

Arányaiban a legtöbbet a devizás autóhitellel rendelkezők fognak visszakapni, lévén ott rövid a futamidő és magas a kamat, illetve több kamatemelés is lehetett a futamidő alatt. Néhány szerződés esetében előfordulhat, hogy akár az eredeti hitelösszeg felét is visszakaphatja az adós, átlagban akár 220 ezer forint is járhat.

Hogy pontosan mekkora összeg jár majd vissza, az nagyban függ attól, melyik bank melyik konstrukcióját választva adósodott el valaki. A Pénzcentrum számítása szerint egy 8 milliós, átlagos devizahitelnél az árfolyamrés miatti visszatérítés 300-350 ezer, a kamatemelés miatti csökkentés egy 2006-2007-ben felvett hitelnél pedig akár 1-2 millió lehet.

A konkrét visszajáró összeget a bankoknak az MNB által megadott képlettel kell kiszámolni, amit az MNB ellenőriz is. A jegybank szeretne majd kitenni egy kalkulátort a saját oldalára, ahol mindenki elvégezheti a maga számítását.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Mit kell tenned?

Ahhoz, hogy visszajöjjön a pénz, alapesetben nem kell semmit tenni - kivétel, ha menet közben lezárta valaki a hitelszerződést, vagy kiváltotta azt. A még élő hitelek esetében a tőketartozást csökkenti majd a visszajáró pénz. Készpénzt csak akkor kaphat bárki, ha az adott hitel megszűnt azóta, vagy a visszajáró pénz miatt fog megszűnni, és még marad plusz pénz.

Minderre azonban még egy kicsit várni kell: az elszámolás 2015 januárja és augusztusa között lesz majd. A legtöbben kora tavasszal számíthatnak a visszajáró pénzre, a végtörlesztőknek nyár végéig kell majd várniuk. A legfrissebb döntések alapján lesz forintosítás, viszont úgy tűnik, normál piaci áron. Vagyis várhatóan további hitelcsökkenésre már kár számítani.

Ezt is szeretjük