3 ember, aki túlélte a lehetetlent
Vajon túl lehet élni egy repülő lezuhanását? Kikerülhet valaki élve a sivatagból, miután kilenc napot töltött ott víz és élelem nélkül?
Sokszor már az meglepő, ha valaki ép bőrrel megússza, ha autóbalesetet szenved. Egy repülőszerencsétlenséget túlélni kész csodának számít, ahogy az is, ha valaki élve kikerül a sivatagból, miután több mint egy hetet töltött ott, étlen-szomjan.
Kész csoda, de egyáltalán nem lehetetlen. Erre pedig a legjobb példa annak a három embernek az esete, aki a legkilátástalanabb helyzeteket is megúszta.
Aki túlélt egy terrortámadást - 10 ezer méter magasságban
1972. január 26-án a Yugoslav Airlines DC-9-es gépe 28 emberrel és legénységével a fedélzetén Koppenhágából Belgrád felé tartott - egy bombával a rakterében.
A bomba, amelyet egy horvát usztasa csoport rejtett el a gépen, éppen akkor robbant fel, amikor a gép elérte a 10 ezer méteres magasságot. A DC-9 roncsai a hegyek között végezték.
A bombatámadást senki sem élte túl, kivéve egy 22 éves légi-utaskísérőt, Vesna Vulovicot, aki a gép farkában tartózkodott a bomba robbanásakor.
A sors fintora, hogy Vulovicnak nem is kellett volna a gépen lennie: az utaskísérők között egy másik Vesna nevű hölgy is volt, vele keverték össze Vulovicot.
Bár túlélte, Vesna Vulovic az esés következtében koponyasérülést szenvedett, mindkét lába eltört, és a gerince is súlyosan megsérült, a hónapokig tartó kórházi kezeléseknek köszönhetően azonban semmilyen maradandó károsodást nem szenvedett.
A repülőgép-szerencsétlenségtől a buszbalesetig
A horvát zenetanár, Frane Selak esete már-már hihetetlen, ő ugyanis az az ember, aki valóban mindent képes túlélni: szerencsétlenségek tucatjait úszta meg épségben, mondhatni, csupán néhány karcolással.
Selak különös kalandjai 1962-ben kezdődtek, amikor is egy januári napon éppen egy Dubrovnik felé tartó vonaton ült. A hideg időben a sínek megfagytak, minek következtében a vonat kisiklott, és egy jeges folyóba zuhant. A szerencsétlenségben 17-en vesztették életüket - Selak csupán könnyebb sérüléseket szenvedett.
Szintén néhány karcolás érte akkor is, amikor egy évvel később kiszakadt annak a repülőgépnek az ajtaja, amin éppen utazott: a balesetben 19-en haltak meg, Selak azonban kiesve a gépből egy szénakazalban landolt, így szerencsés módon túlélte az esést. A következő három év viszonylag nyugodtan telt, 1966-ban azonban a zenetanár ismét balesetet szenvedett: a busz, amin ült, karambolozott, és egy folyóba zuhant. Négyen haltak meg, Selak azonban ismét sértetlen maradt. Néhány évvel később az autója robbanását, 1995-ben pedig egy újabb buszbalesetet élt túl, 1996-ban pedig egy hegyről zuhant le az autójával - míg azonban az autó a szakadékban landolt, Selak egy fán. Életben maradt.
Frane Selak ma is Horvátországban él. Ép és egészséges, ráadásul gazdag ember lett: a sorozatos szerencsétlenségek után ugyanis 2003-ban ő nyerte meg a horvát lottó főnyereményét.
Egy ember, akit villámcsapás ért - hétszer
Azt mondják, kétszer nem csap a villám ugyanabba a fába. Ugyanabba a személybe azonban igen, erre pedig a legjobb bizonyíték Roy Sullivan esete.
A Virginia államban élő Sullivan 36 éven át dolgozott erdőőrként, ez alatt az idő alatt összesen hét alkalommal érte villámcsapás - a hetediknek a Guinness Rekordok Könyvében való szereplését köszönheti.
Bár mindegyiket túlélte, nem volt olyan szerencsés, hogy ép bőrrel megússza a baleseteket. Amikor elsőként 1942-ben belecsapott a villám, akkor a lábát érte, minek következtében elvesztette a nagylábujját. 1969-ben a villám leégette a szemöldökét, Sullivan pedig elvesztette az eszméletét. 1970-ben a bal válla bénult le, 1972-ben és 1973-ban a haja gyulladt meg, ez utóbbi esetben ráadásul a villámcsapás ki is lökte az autójából. Az 1976-os villámcsapás következtében bokaficamot szenvedett, 1977-ben pedig mellkasi és gyomorpanaszokkal szállították kórházba, miután utoljára csapott bele a villám.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Roy feleségét csupán egyetlen alkalommal érte villámcsapás egy hirtelen jött viharban akkor, amikor a férjével együtt a szabadban tartózkodott.
Roy Sullivan 1983-ban halt meg: a jelentések szerint öngyilkos lett.
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
OLVASD EL EZT IS!
- történelem
- természeti katasztrófa
Több ezer halott, milliárdos károk az áradások miatt
- történelem
- természeti katasztrófa
A történelem legpusztítóbb vulkánkitörései
- halál
- természeti katasztrófa