Halhatatlan ez a különleges tengeri állat: képes megfiatalodni és újjászületni

A halhatatlan medúza titka az egész világot foglalkoztatja.

A halhatatlan medúza titka
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Halhatatlan medúza néven vált közismertté a Turritopsis dohrnii nevű állat, mely különleges módon képes a megfiatalodásra újra és újra. A DNS-ét feltérképezve a tudósok az emberi öregedés elleni küzdelemben is hasznot remélnek.

A T. dohrnii élete eleinte ugyanolyan folyamat szerint zajlik, mint ami a többi medúzafajnál ismert. Az első életalakjában a tenger mélyéhez kötött polipként létezik, ezt követően felveszi a jól ismert, puha, a hullámokkal lebegő medúzaalakot, amelynek során már képes az ivaros szaporodásra is. A csalánozók többsége végül megöregszik és elpusztul. Nem úgy a T. dohrnii esetében!

A halhatatlan medúza titka

A Turritopsis dohrnii nevű medúza minden rendelkezésre álló bizonyíték szerint képes megfordítani az öregedés folyamatát, így a második életalak után gyakorlatilag visszafiatalodik, és újra tengerfenékbe kapaszkodó polippá módosul. Az állatok világában egyirányú fejlődés tehát esetükben megfordul, az öregedés után ismét egy alaktalan lénnyé válik, majd ebből kel életre sok új, fiatal polip.

A felfedezés hírére a tudósokat foglalkoztatni kezdte az állat különleges képessége, ezért feltérképezték a T. dohrnii genomját, összehasonlítva más, az ivaros szaporodás kezdete után megfiatalodásra már képtelen medúzák génszerkezetével. Szembetűnő különbségre bukkantak, melynek értelmében az előbbi kétszer több génmásolattal rendelkezik, ezek pedig a DNS jobb kijavítására képesek, sőt, van egy egyedi génmutációjuk is, amely az úgynevezett telomerekre hat.

A telomerek egyébként a kromoszómát alkotó DNS-szál végein található szakaszok, amelyek minden sejtosztódásnál rövidülnek, ez a folyamat határozza meg a sejtek véges élettartamát. Elméletben tehát a rövidülés megakadályozása a végtelen élettartamot jelenthetné. A T. dohrnii génmutációja pedig elvileg pontosan arra képes, hogy a telomerek ilyen jellegű sérülését megakadályozza.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Az egyetlen bökkenő a kutatásban, hogy egyelőre azt nem sikerült feltérképezni, hányszor képes az állat erre a megfiatalodásra, mivel laboratóriumi körülmények között ezt nem volt lehetséges megismételni, a természetes környezetében pedig a medúza számos ragadozófajnak áldozatul eshet élete során. Egy káprázatos videót is megnézhetsz a tenger mélyéről korábbi cikkükben.

A kutatók azt remélik, hogy a jövőben ezek a fontos genetikai ismeretek is hozzájárulhatnak az emberi öregedés megértéséhez és az időskori megbetegedések kezelésében, állapotjavításában.

700 méteres mélységben készítettek felvételt egy vörös medúzáról: korábban soha nem készült hasonló videó

A tudósok úgy vélik, egy új medúzafajt találhattak a mélységben.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük