Aki gyorsabban tanul másoknál, más agysejtekkel rendelkezik: ebben különböznek a neuronjai

Ez magyarázza, ha valaki sokkal gyorsabban sajátít el új ismereteket másoknál.

Gyors tanulás és különböző agysejtek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Iskolásként azt láttuk, néhány osztálytársunk sokkal könnyebben, és kevesebb idő alatt vágta be a leckét, mások viszont jóval nehezebben és lassabban a többieknél. Felnőttként szintén számos esetben látni példákat jókora eltérésekre, ki milyen gyorsan tanul.

Jogos a kérdés, mi lehet a különbségek oka, a válasz pedig a neurológiában keresendő. 

Agysejtek milliárdjai kommunikálnak

Az emberi agy információbefogadásában, -közvetítésében és -elraktározásában, vagyis a tanulási folyamatban agysejtek milliárdjai vesznek részt. Egy ember agyában mintegy 86 milliárd neuron lehet. Ezeket az idegsejteket a szinapszisok kötik össze, melyek segítségével kommunikálnak a neuronok egymás közt. Egyetlen idegsejt akár 10 ezer másikhoz is kapcsolódhat.

Az agykutatás érdekes, mindig megújuló területe a tanulási folyamat feltérképezése, mellyel a kognitív neurológia foglalkozik. Az információfeldolgozásra neuronokon keresztül kerül sor. A neuronok elektromos tevékenységre képesek, és arra, hogy töltést hordozzanak magukban. Az információ az elektromos ingerületek átadásával jön létre a szinaptikus összeköttetéseken át, újabb hálózatokat kialakítva. Ezáltal az agy mentális állapota megváltozik.

Miben más a gyorsan tanulók agya?

A kínai NUS Yong Loo Lin Iskola kutatói szerint abban, hogy valaki gyorsan vagy lassabban tanul, kulcsszerepe van, hogy mekkora a távolság az agy idegsejtjei, azaz a beérkező információk szállítói közt.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ha kicsi, akkor a neuronok gyorsabban át tudják adni az információt egymásnak, és annak elraktározására is kevesebb idő alatt sor kerül. Ha viszont az idegsejtek közti távolság nagyobb, az információátadás nehézkesebb, és annak raktározása is lassabban zajlik le.

A tanulási sebesség tehát egy biológiailag meghatározott tulajdonságunk. Bármilyen gyorsan zajlik is le a tanulás folyamata, ne legyünk magunkkal és másokkal türelmetlenek. Az a fontos, hogy a végén a tanulás sikeres legyen.

Amikor becsap a szem és az agy

Olykor egészen vicces a következtetés, amire a szem és az agy együtt jutnak: árnyakat mutatunk, amik egész másnak tűnnek elsőre, mint amik vetették őket.

Fantommókus árnyéka a szekrény tetején: 10 eset, amikor a véletlen valótlant teremtett

Nézegess képeket!

Elolvasom

Képek: Getty Images.

Ezt is szeretjük