Miért kérnek egyesek folyton bocsánatot? Így lehet róla leszokni a pszichológus szerint

Sokan észreveszik másokon, hogy rengetegszer kérnek bocsánatot, egyesek magukról is tudják. Miért?

Gyakori bocsánatkérés oka
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bocsánatot kérni tudni kell, hiszen aki nem képes erre, annak a társas kapcsolatai bánják a dolgot: alapvető dolog a kommunikációban.

Mindig jönnek helyzetek, amikor erre valóban szükség van, akár kisebb, akár komolyabb okból, ám alapvetően nem mindennaposan. Egyesek azonban mégis túlzásba viszik a dolgot, és túl sokszor hajtogatják a bocsánat szót, bizonyos esetekben indokolatlanul. Mi ennek az oka, és hogyan lehet leszokni róla? Melody Wilding viselkedéspszichológus-professzor segít megfejteni, és abban is, miként hagyható el a rossz beidegződés.

A gyakori bocsánatkérés oka

A szakértő szerint több oka lehet, ha valaki túl sokszor kér bocsánatot. Egyfelől, mint oly sok más pszichológiai probléma esetében is, ez esetben is kereshető a gyerekkorban a válasz. Úgy véli, sokakban egyszerűen megragad a kis korában elvárt tisztelettudás, ezért kérnek folyton bocsánatot másoktól, akik felé jelezni akarják elismerésüket, alázatukat.

Gondolkodj el azon is, mi az első reakciód, amikor valaki nemet mond neked, tiltott volt-e a családban a saját érdek érvényesítése, bátorítottak-e valaha, mondhattál-e véleményt? Ha ezekre negatívak a válaszaid, ez mind a felnőttkorban csapódhat le, akár a gyakori bocsánatkérésben is.

Másfelől, ahogy Wilding mondja, a rossz szokást okozhatja a konfliktuskerülő magatartás is. Aki görcsösen kerüli a konfliktusokat, gyakrabban és sokszor feleslegesen kérhet másoktól elnézést, nagyon gyakran olyan szituációkban, amikor valójában nem tett olyat, ami indokolná ezt.

Jó tudni, hogy a rossz beidegződésnek kellemetlen hozadékai lehetnek az ember életére: a szakértő figyelmeztetése szerint negatívan hat a karrierre, mert az érintett veszít önbizalmából, idővel nem veszik komolyan az ember valós, okkal tett bocsánatkérését sem, rossz irányban változhat a viszonya saját maga felé, és úgy érezheti, valójában állandóan csak hibázik.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Hogyan lehet leszokni róla?

A pszichológus több tanácsot is mondott, hogyan lehet elhagyni ezt a rossz szokást.

1. Tudatosítsd magadban, ha a gyerekkorodban gyökeredzik a sokszori bocsánatkérés. Minél jobban megérted, milyen nyomot hagyott mindez a viselkedésedben, annál nagyobb az esély változtatni a berögződéseden.

2. Azonosítsd a tényezőket, amelyek hatására ingered támad sűrűn elnézést kérni. Vannak bizonyos emberek, kontextusok, hangulatok vagy napszakok, amikor ez jellemző? Ha ezt sikerül megfogni, tudatosabban csökkentheted a bocsánatkérések számát.

3. Mondj más szót helyette: meglehet, hogy az adott helyzet, amikor elnézést kérsz, egészen más szót kívánna, mint azt, hogy bocsánat. Például "köszönöm a megértést", "pótolni fogom" és egyebek. Mindig azt a szót próbáld megtalálni, amelyik valóban a szituációba illő.

Nárcizmus vagy önszeretet?

Vékony a határ, de látható: korábbi cikkünkben ezt tárgyaltuk.

Mi a különbség a nárcizmus és az önszeretet között? 4 dolog segít felismerni a pszichológus szerint

Elolvasom

(Képek: Getty Images.)

Ezt is szeretjük