Milyen a víz minősége a természetes fürdőhelyeken? A magyar strandokat vizsgálták
Már tart a strandszezon, így nem árt tudni, milyen minőségű a víz, amiben megmártózol.

- Felháborodást keltett azzal, hogy kilátszott a térde: a 79 éves Jean Shrimpton szupermodellként lett híres »
- 4 egyszerű, de ultranőies szett, amit Amal Clooney gyakran elsüt: hasonló fazonok árakkal, melyekkel megvalósítható a sikkes összhatás »
- 20 perc pilates, ami tónusoz és egyensúlyba hoz: a mélyen fekvő izmokat is megdolgoztatják ezek a lassú, kitartott gyakorlatok »

- A máj és a vese állapotát is megmutatja a láb: ha ezt látod, muszáj orvoshoz fordulni
- Gesztesi Károly 3 gyereke a címlapon: Panka, Dávid és Márkó sosem volt látható így együtt
- Lecseréltek két zsűritagot is a Dancing with the Starsban: mutatjuk az új ítészeket
- Kvíz! Melyik ország fővárosa Vilnius? 10 kérdés az európai országokról
- Az éhezés jelképe lett a magyar kisfiú világhírű fotója - Varga Laci szomorú története
A hazai természetes fürdőhelyek zöme kiváló minősítést kapott - tudatta a Nemzeti Népegészségügyi Központ. Mint írták, az összesítés szerint a 2018-ban üzemelő 253 fürdőhelyről nagyon pozitív a kép: az értékeléshez szükséges éves adatsorral rendelkező 233 természetes fürdővíz 79%-a kiváló, 13%-a jó, 5%-a tűrhető minősítést kapott.
Kifogásolt kategóriába mindössze nyolc fürdőhely esett, többségében tiszai fürdőhelyek. Közölték, a fürdési idény előtt a járási hivatalok népegészségügyi osztályai minden természetes fürdőhelyet ellenőriznek, és a fürdővizek minőségét az üzemeltető által megbízott akkreditált laboratóriumok vizsgálják, egyszer nyitás előtt, majd a nyár folyamán havonta egyszer.

A tavakon a vízvirágzásra is figyelnek, ami a köznyelvben kék algának nevezett, allergén toxinokat termelő baktérium elszaporodását jelenti, továbbá a levett vízmintákban vizsgálják a szennyvíz eredetű szennyeződésre utaló baktériumok jelenlétét, melyek egészségkockázatot jelenthetnek - ismertették.
A 2018-as szezon kedvezőtlen időjárása miatt a kifogásolt természetes fürdőhelyek száma az elmúlt évekhez képest nőtt, nagyobb esőzések után több esetben be is zártak. A nem minősített húsz természetes fürdőhely többsége négy évnél rövidebb ideje létesült, ezért nincs elegendő vízmintaeredmény a minősítéshez, de a vízminőségük megfelelő - olvasható a közleményben.
Jelezték, a nem engedélyezett fürdővizekben, nem kijelölt fürdőhelyeken való fürdőzés nem javasolt, mivel ezeken a helyszíneken a víz minőségét nem ellenőrzik, a fürdőzés higiénés feltételei nem adottak. A közegészségügyi veszélyeken túl sok esetben a balesetveszély miatt tiltott a fürdés.
Fotók: MTI/Mohai Balázs.
Titokzatos természeti csoda a rózsaszín tó
A Hutt-lagúna egy sós tó, melynek vize rózsaszín, vagy időnként pirosas árnyalatú a benne élő Dunaliella salina nevű algafajnak köszönhetően.
OLVASD EL EZT IS!

- katasztrófa
- természet
Hamarosan eltűnik a Föld egyik legnagyobb tava: ilyen, ahol már kiszáradt

- természet
- környezetvédelem