Amikor az ember gyerekként lapozgatta a mesekönyveket, bizonyosan rácsodálkozott volna egy szivárványszínekben pompázó törzzsel rajzolt fára.
Ha azóta sok év is telt el, az elmaradt meglepetést még van mód bepótolni, amennyiben valaki kíváncsisággal fordul az élővilág szépségei felé, és alaposabban is megismerkedik a növények hihetetlen sokféleségével. A világon ugyanis több mint 60 ezer fafajta létezik, melyek között olyan is van, amelyik tarka, többféle színű kéreggel rendelkezik. A szivárványszínű fa csak egy a látványos fajták közt. Van, amelyik furcsa formájú törzsével, van, amelyik érdekes lombkoronájával vagy épp gigászi magasságával emelkedik ki a hétköznapibb fák sorából. Egy azonban minden különleges fajtában közös: az, aki rájuk pillant, egy másodperc erejéig újra gyermeki lelkesedéssel hihet az elvarázsolt erdők létezésében.
8 különleges fafajta a világon
Nézd meg fotókon, milyenek a világ legfurcsább, mesebeli kinézetű fái: a lehetetlenül szivárványszínűtől az embert hangyaméretűvé zsugorító óriásokig!

A szivárvány eukaliptusz - Eucalyptus deglupta - az egyetlen esőerdei eukaliptusz, a Fülöp-szigeteken, Pápua Új Guineában és Indonéziában honos. Színeit annak köszönheti, hogy folyamatosan váltja a kérgét, melynek előbukkanó rétegei az öregedés más-más szakaszában járnak.

A kapokfa - Ceiba pentandra - tüskés törzsű, termetes fa, Afrika legmagasabbra növő fája. Magjait tokszerű termésében hozza, melyet vattához hasonló anyag, a kapok ölel körül.

A kanári sárkányfa - Dracaena draco - rendkívül érdekes, gombára emlékeztető lombkoronájú, és kanári sárkányvérfának is hívják. Utóbbi nevét onnan kaphatta, hogy egykor vörös gyantát nyertek a törzséből. A fa a Kanári-szigetek jelképe, de honos még az Azori-szigeteken, Madeirán és a Zöld-foki Köztársaság területén is.

A baobab vagy majomkenyérfa - Adansonia digitata - Madagaszkáron, az Arab-félszigeten és Ausztráliában is élő növény. Különlegessége a pufók törzse és széles, lapos lombkoronája. Virágzata éjjel nyílik.
Fotó: Court Whelan / Getty Images Hungary

A zsabotikába - Myrciaria cauliflora - nevű fát nem lehet nem észrevenni. A különleges növényt bogyótermése törzsétől az ágakig szinte egészében ellepi. Brazil szőlőfának is hívják, bogyóiból bort és lekvárt is készítenek. Brazília, Argentína, Paraguay, Peru és Bolívia területén él.

A banyánfa - Ficus benghalensis - fő érdekességei a látványos, oldalirányba terjeszkedő támasztógyökerei. Magját a fa fügetermését elfogyasztó madarak pottyantják ürülékükkel más növényre. A banyán azon kezd cseperedni, majd bekebelezi a gazdanövényt.
Fotó: nzeissig / Getty Images Hungary

A boojumot - Fouquieria columnaris - első ránézésre aligha mondanánk fának, mégis az. A tekergőző kígyóra hasonlító növény a Kaliforniai-félsziget és Mexikó sivatagos területén honos.

A chilei araukária - Araucaria araucana -, más néven pikkelyfenyő különleges leveleit érdemes megfigyelni. Kezdetben a számunkra is megszokott fenyőhöz hasonlít, később ernyő alakot ölt. Termése ehető. Magasra növő, vaskos törzse védelmet nyújt számára, így egy példány akár 700 évet is megélhet.