Sziámi ikrek, a világ legcsúnyább nője és a farkasember - Fizikai rendellenességük miatt cirkuszban kötöttek ki

Betegségük miatt szörnyeknek tartották őket, és emiatt rengeteg megaláztatáson kellett keresztülmenniük.

Freak show régen
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egyes emberek már jóval a televíziós show-műsorok előtt rájöttek arra sajnos, hogy másokon szórakozni kifizetődő. A 19. században az otthoni kanapé helyett cirkuszokban ült a közönség, de a lényeg ugyanaz volt. A szokatlan külsejű embereket elképedve nézték. Ők pedig bejárták a világot, hogy genetikai betegségükből, furcsa külső adottságaikból egy kis szerencsét kovácsoljanak. Sajnos olyan is előfordult, hogy rokonaik igyekeztek rajtuk meggazdagodni.

Voltak, akiket már gyerekként körbemutogattak, másokra csak később kapták fel a fejüket. Míg egyesek pénz szűke miatt voltak kénytelenek ezt tenni, mások rossz kezekbe kerültek, és elvesztették szabadságukat.

Sziámi ikrek, a világ legcsúnyább nője és a farkasember

A sziámi ikreknek régen sokan a csodájára jártak

A sziámi ikrek - vagy eredeti nevén kettős torzok - kifejezés olyan egypetéjű ikreket jelöl, akik egy testrészüknél össze vannak nőve. Ez a rendellenesség akkor alakul ki, ha a barázdálódó csíra kettéválása nem tökéletes, így a testvérpár összenőve marad. Ez a jelenség még ma is kuriózumnak számít, viszont ha a kisbabák csupán végtagnál vagy más, szerencsésebb ponton vannak összenőve, akkor műtéttel szét lehet választani őket. A múltban a sziámi ikreket igazi torzszülöttként mutogatták. Az első sziámi ikerpár, akiket jegyeztek, 1811-ben született - tőlük származik maga a kifejezés is. Chang és Eng a mellkasuknál voltak összenőve.

Chang és Eng.
Chang és Eng.
Fotó: Hulton Archive / Getty Images Hungary

Chang és Eng sorsa borzasztóan nehéznek bizonyult, mutogatták őket, kísérleteztek rajtuk, és sok gúnyolódást, bántalmazást kellett eltűrniük. 21 évesen önálló karrierbe kezdtek, és maguk mögött hagyták a "freak show"-kat. A testvérpárnak még feleségei is voltak, és kettejüknek összesen 21 gyermeke született. Anyagi okokból újra turnézni kényszerültek, míg végül néhány óra különbséggel hunytak el.

sziami

Rá negyven évre, 1951-ben született  Millie és Christine McKoy, akik már  kisbaba koruk óta folyamatos rivaldafényben voltak. Az ikrek gerincük alsó részén, medencéjüknél összenőve jöttek a világra, és kétfejű lányként mutogatták őket a show-k alkalmával. A testvérpárt már tíz hónapos korukban eladták, és ezt követően társulatról társulatra jártak. A lányok még Viktória királynő előtt is felléptek, végül 1889 körül vonultak vissza. A két nő 12 óra különbséggel hunyt el.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

A világ legcsúnyább nőjeként mutogatták

Mary Ann Bevan 32 éves kora környékén kezdte el észlelni magán az akromegália nevű betegség tüneteit. Rendellenes szőrnövekedés jeleit kezdte produkálni, és az arcvonásai is megváltoztak, eltorzultak. Férje halálát követően anyagi gondokkal küzdött, és nehezen talált munkát rossz fizikuma miatt. Szorult helyzete miatt legyőzte a büszkeségét, és elindult a versenyen, ahol a világ legcsúnyább nőjét keresték. Első helyezést ért el, és rögtön a figyelem középpontjába került. A Dreamland Circus munkát ajánlott neki, amit rögtön el is fogadott. A közönség nem bánt vele kesztyűs kézzel, kinevették, kicsúfolták, sőt olykor meg is verték őt. Mary anyagi okokból lépett fel a cirkuszban egészen addig, amíg 59 évesen meg nem halt.

Mary Ann Bevan.
Mary Ann Bevan.
Fotó: A. R. Coster / Getty Images Hungary

A farkasember története

A szépség és a szörnyeteg meséjét Petrus Gonsalvus tragikus története ihlette. 1537-ben, Tenerifén született rabszolgasorba. A fiú egy hypertrichiosis nevű betegségben szenvedett, amely miatt az egész testét sűrű, vastag szőrzet borította. Emiatt sokan vademberként, farkasemberként tekintettek rá, hússal etették, és ketrecben tartották. II. Henrik vette védelme alá, aki rögtön rájött, hogy a fiúban több van ennél. Gyakorlatilag nemessé vált, a köznép mégsem tekintett rá egyenrangú emberként. A férfi negyven évet élt le házasságban, hét gyermeke született, melyből négy örökölte betegségét. Petrus végül visszavonultan élt egészen 81 éves koráig. 

GettyImages-1426032396
Fotó: Heritage Images / Getty Images Hungary

Olvass tovább: A világ legerősebb nőjét is a cirkuszban mutogatták

Katie Sandwina már gyermekként kitűnt a többiek közül, és mivel cirkuszművészcsaládba született, így hamar eldőlt a sorsa. Katie nem a születési rendellenességével vagy betegségével, sokkal inkább az erejével szerepelt a cirkuszi porondon. 

A világ legerősebb nője férjét is könnyedén pörgette a feje fölött - Katie Sandwinát férfiak sem tudták legyőzni

A világ legerősebb nőjét már tinédzserkorában sem tudták legyőzni a férfiak birkózásban, 74 kilós férjét pedig játszi könnyedséggel pörgette a feje fölött.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük