Azt állították, tudnak beszélni a szellemekkel: a csaló Fox nővérek 40 évig nem buktak le
Negyven éven át az orruknál fogva vezették a közönséget.
Háromféle ember létezik. Az egyik az, aki hisz a szellemek létezésében. A másik az, aki ragaszkodik a realitásokhoz, és elzárkózik annak a lehetőségétől, hogy szellemek valóban vannak. A harmadik csoportba a tétovázók tartoznak, akik olykor az egyik, olykor a másik álláspontot választják.
A Fox nővérek, Maggie, Kate és Leah közönsége mintegy negyven éven át itta a testvérek hazug szavait. Azt állították, képesek felvenni a kapcsolatot és kommunikálni a szellemvilággal, és egy ügyes trükkel alá is támasztották a dolgot. Észrevétlenül kopogtak, így a közönségük azt hitte, a szellemek valóban válaszolnak nekik.
A Fox nővérek
A nővérek a New York állambeli Hydesville nevű kisvárosban éltek, és jókora üzleti hasznot húztak a helyi lakosok hiszékenységéből.
A Fox nővérek korán kezdték, hiszen tizenéves koruk elején imitálták először szellemek jelenlétét. A szüleiken kísérleteztek. Láthatatlan, észrevehetetlen módon képeztek hangot a lábujjaikkal, és azt mondták nekik, hogy ezt a hangot szellemek küldik a túlvilágról. Anyjuk, Margaret megijedt a megmagyarázhatatlan hangjelenségtől, apjuk, John inkább csak kételkedett. A nővérek mindenesetre nagyon élvezték a csínytevést.
Eldöntötték, hogy a jól sikerült tréfát produkcióvá fejlesztik, és szerveztek is egy spirituális előadást. Kitalálták, hogy a "szellemek" koppantásokkal válaszolhatnának a kíváncsiskodók kérdéseire, hitetlenkedő szomszédaik döbbenetére.
Bár szívük szerint ezen a ponton abbahagyták volna, már nem volt visszaút. Maggie később leírta, hogy csak azért folytatták az előadások sorát, mert úgy gondolták, hogy ha felfedik szélhámosságukat, szüleik nagyon mérgesek lesznek, és a prédikátoruk sem néz rájuk többé ugyanúgy, ahogy előtte. Újra és újra megtartották show-jukat, és közönségük köre egyre szélesedett. Először parasztházukban nyitottak bizniszt, idővel pedig bejárták az egész államot.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Nem kellett sok hozzá, hogy a szellemidéző lányok története átlépjen Hydesville határain. Az emberek rajongtak a borzongásért, amit a műsoraik alatt átélhettek. Leah rájött, hogy produkciójukkal meg is gazdagodhatnak. Sorra szervezték a nyilvános idézéseket.
Képzeletbeli alakjukat Mr. Splitfootnak hívták. Margaret kérdezett tőle. Megkérdezte például, hogy szellem-e, és hány gyermeke született életében. Válaszként egy másik nővér a lábujjával koppantó hangokat képezett. A fiktív szellem azt is elárulta, hogy egykor házaló volt, de 500 dollárért meggyilkoltatták, és a lányok parasztháza alá temették el.
Bizniszük akkor kezdett hanyatlani, amikor az egyik lány, Maggie szerelmes lett valakibe, és már inkább az illető érdekelte, semmint a spiritualitás. Később a férje halála mély depresszióba és alkoholizmusba lökte. A negyvenéves csínytevésről végül maguk a hölgyek rántották le a leplet, akik a közönség elé tárták, hogyan trükköztek valójában. Bár a lányok szemfényvesztők voltak, mégis hozzájuk köthető, hogy elindították az USA-ban a spiritualitás iránti rajongást.
A viktoriánus kor szellemmeséi
A 19. században rengeteg szellemsztori született, és ez nem véletlen: a szerzők elméjét a gázlámpa gőze befolyásolhatta.
A gázlámpa tehetett róla: ezért születtek olyan zseniális szellemsztorik a viktoriánus korban
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- történet
- gyilkosság