A tudósok sem értik, mi történik a Föld mágneses mezejével - Egyre gyorsabban változik

Az északi mágneses pólus vándorlási sebessége meghaladja a várt mértéket - A tudósok értetlenül állnak a dolog előtt.

Föld mágneses mezejének változása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Gyorsabban vándorol a Föld északi mágneses pólusa, mint azt gondolták volna a tudósok. Mára már a kezdő hosszúsági kört is elhagyhatta. Az elmúlt húsz évben folyamatosan tolódott el Kanada sarki területeiről Szibéria felé, viszonylag gyors sebességgel - évente 55 kilométert változik a helyzete. 

Ez a gyors iram feltételezhetően a jövőben le fog lassulni, és már csak 40 kilométereket fog megtenni évente a mágneses pólus - jelent meg a Brit Geológiai Társaság nyilatkozata a 24.hu oldalán.

A Föld mágneses mezejét a közepén található külső mag olvadt vasa hozza létre, ami rendkívül összetett folyamatokból áll. Azonban értetlenül állnak a szakértők a Föld mágneses terének gyengülése és a mágneses pólus gyors elmozdulása előtt.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Minden változást folyamatosan monitoroznak. A Brit Geológiai Társaság Mágneses Világmodellje a GPS alapja, amit ötévente szoktak megújítani. Most viszont a felgyorsult változások miatt előbb kell frissíteni, már december közepén a 2020-as modellt is kiadták. 

Az, hogy a mágneses pólusok elmozdulnak, egyáltalán nem új keletű dolog, már többször volt példa rá a Föld életében. A pólusok cseréje ezer és 20 ezer év között zajlik le, ez pedig komoly befolyással bír majd a modern navigációs rendszerekre - az élővilágra azonban nincs különösebb hatással.

4600 kép közül választották ki a magyar fotósét - Lenyűgöző felvételek a világűrről

Bár a szakmai bizottság által hozott ítéletet már kihirdették, a közönség szavazataira még mindig várnak a fotók. Nézd meg a zsűri által választott, 2019-es legjobb képeket!

4600 kép közül választották ki a magyar fotósét - Lenyűgöző felvételek a világűrről

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük