Ezért látunk kísérteteket

A tudomány kiábrándító magyarázata

Több tudós is feltételezi, hogy a kísértetek megtestesülése az energiaáramlás miatt lehetséges.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Vannak történetek, melyektől a hideg futkározik az ember hátán, senki sem talál rájuk magyarázatot, és józan észjárású ember soha nem hinné el ezeket, ha nem teljesen racionális gondolkodású nők és férfiak mesélnék el.

Természetfeletti eseményekről szóló beszámolókat szinte bárhol hallani, ám értelmes magyarázatot a tudomány képviselőitől annál kevésbé. Egyes tudósoknak azonban egészen racionális és kész válasza van a különös látomásokra és a kísértetek észlelésére.

Már az 1800-as évek óta kutatják a választ

Napjainkban - saját bevallása szerint - minden tizedik felnőtt találkozott már elhunyt lélekkel. Ez derült ki a Gallup Intézet felméréséből, melyet Nyugat-Európa, valamint Észak-Amerika 16 országában végeztek. De a történelem során is számtalan esetben számoltak be különös észlelésekről, nem meglepő hát, hogy már az 1800-as években is foglalkozott a tudomány a témával.

A parapszichológia korszerű kutatási módszerekkel történő vizsgálatát elsőként az 1882-ben Londonban megalakult - és akkortájt Anglia határain túl is híressé vált - Society for Psychical Research, magyarul Pszichológiai Kutató Társaság tűzte ki célul. Három évtizeddel később Amerikában Joseph P. Rhine tette tudományos kutatás tárgyává a parapszichológiát.  Németországban pedig Hans Bender pszichológus és professzor hozta létre 1950-ben A pszichológia és a pszichohigiénia határterületeinek kutatóintézetét, melynek célja - még ma is - az objektív és a szubjektív valóság határmezsgyéjén lejátszódó történések elemzése.

A kísértetprofesszor

Az 1991-ben elhunyt Bender professzor 40 éven át gyűjtötte a titokzatos jelenségekről készített részletes leírásokat. A beszámolókban a szokatlan álmoktól és a gondolatátviteltől a megmagyarázhatatlan erők vagy energiák színre lépéséig sok mindenről olvasni.

A tudós olyan különös fizikai jelenségekről is hírt kapott, melyeket kísértetjárásnak neveznek, és ezért Bender professzorra hamarosan ráragadt a kísértetprofesszor gúnynév.

Pszichés feszültségek a háttérben

A szellemjárásról szóló beszámolók olyanok, akár a klasszikus horrorfilmek forgatókönyvei: megmagyarázhatatlan kopogás hallatszik, könyvek gyulladnak meg, bútorok gurulnak le a lépcsőn, tárgyak hatolnak át a falon, és mindez láthatatlan erők mesterkedése folytán.

A Bender professzorral dolgozó pszichológusok a recurrent spontaneous psychokinesis - RSPK, azaz ismétlődő spontán pszichológiai jelenségek - elnevezést adták ezeknek a különös eseményeknek.

- A kísértetek jellegzetessége, hogy mindig egy feszültséggel teli energiamezőben jönnek létre - magyarázta a freiburgi kutatóintézet két pszichológusnője, Monika Huesmann és Friederike Schriever. Felfogásuk szerint azonban nem holmi démoni kísértetekről van szó. Megfigyeléseik alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a kísértetjárás kiváltó oka rendszerint nem más, mint az a személy, akire a természetfeletti jelenségek irányulnak. Az alanyok gyakran serdülőkorban lévő lányok és fiúk, vagyis ez a jelenség főleg olyan életkorban lép fel, amikor az egyén halmozottan kerül konfliktusba környezetével, vagy más okból léphetnek fel nála pszichés feszültségek, melyek néha ijesztő méreteket öltenek.

Ha a felhalmozódott feszültségekből fakadó, hihetetlenül koncentrált energia valamilyen szokványos módon - például tisztázó beszélgetések során - nem kerül levezetésre, akkor - legalábbis állítólag - képes hatályon kívül helyezni a fizika törvényeit, és pszichofizikai történéseket vált ki.

Ahány tudós, annyi elmélet

Richard D. Mattuck fizikus és kolléganője, Evan H. Walker szerint a tárgyakat valóban meg lehet mozdítani pszichikai erő átvitelével. A kellemetlen események szenvedő alanya vélhetően a környezetéből gyűjtött energia segítségével idézi elő a különös jelenségeket - az energiaátalakulás parapszichológiai jelenségét azonban idáig még nem sikerült tényekkel igazolni.

Herbert Pietschmann fizikus professzor számára ez még nem ok arra, hogy kételkedjen a szellem anyag fölötti hatalmában: szerinte az ember folyamatosan, minden egyes akarattal előidézett mozdulat kapcsán tapasztalja, hogyan alakul át a pszichikai energiája. Ennek ellenére nincs egyetlen tudós sem, aki meg tudná magyarázni, miként történik mindez.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Dr. Walter von Locadou, a freiburgi Parapszichológiai Tanácsadó vezetője érdekes elméletet fejlesztett ki. Szerinte fontos, hogy az ember mekkora jelentőséget tulajdonít egy helyszínnek vagy helyiségnek, egy embernek vagy egy tárgynak. Nem tudni pontosan, miért, de a hely szelleme, valaminek a jelentősége úgy hat, mint az energia. Ha például valaki kísértetháznak tart egy épületet, és meggyőződése elég szilárd, akkor minden bizonnyal meg is jelenik majd előtte a kísértet. A tudós szerint ez olyan, mintha valóra válna egy álom.

Cikkünk megírásában a Reader's Digest Az emberiség megoldatlan rejtélyei című könyve segített.

OLVASD EL EZT IS!

  • érdekességek a világból
  • kísértetek

3 hátborzongató szellemtörténet

Ezt is szeretjük