Tízezreket őrjít meg a különös zaj
Az új-mexikói morajlástól évtizedek óta szenvednek a helyiek, de a forrását máig nem sikerült azonosítani.
Az eltérő frekvenciájú és intenzitású jelek zavaró összességének, vagyis a zajnak, bármilyen hihetetlen, könyvtárnyi szakirodalma van. A zajszakértők kismillió osztályba tudják besorolni még az alig hallható dünnyögést is, attól függően, hogy hol keletkezik, mi okozza, és mekkora a frekvenciája.
A zajfigyelés tehát komoly tudomány, nem is alaptalanul. Tökéletes csönd ugyanis nem létezik. Minden részecske rezeg - legyenek azok gének vagy gépek -, a rezgés pedig mérhető zajt bocsát ki. Az összes bizarr, zavaró zajforrás közül a legkülönösebb az a rejtélyes búgás, melyet angolul csak The Humnak, vagyis mormolásnak vagy morajlásnak neveznek.
A legtitokzatosabb zaj: a taosi morajlás
Ez az állandó, zavaró alapzaj gyakran bizonyos helyekhez kötődik, az új-mexikói Taos városka lakói például egész életüket ebben a megmagyarázhatatlan búgásban élik le. A zaj annyira nem képzelődés, hogy a taosiak 1993-ban még egy petíciót is benyújtottak az Amerikai Kongresszusnak tudományos vizsgálatot és magyarázatot követelve.
A helybeliek egy háttérben működő dízelmotor hangjához hasonlítják az alacsony frekvenciás, soha meg nem szűnő, de hullámzó erősségű morajlást, mely annyira zavaró hosszútávon, hogy a taosiak kapásból több tucat bajukat fel tudják sorolni, melyet az állandó háttérmorajlás okoz. Legtöbben stresszre, fejfájásra, fülzúgásra, spontán orrvérzésre, álmatlanságra és általános rossz közérzetre panaszkodnak, de a pszichés zavar sem ritka.
Tudományos és laikus magyarázatok
A fenti panaszok hatására ki is vonult Taosba két tudóscsoport a Los Alamos-i Nemzeti Kutatóintézettől és a Amerikai Légierő Laboratóriumából az 1990-es években, de a nagy vizsgálódás csak aktatornyokat eredményezett.
A szakemberek ugyanis nem tudták azonosítani se a zajt, se annak okát. A taosiaknak azonban annál több magyarázata van: a legtöbben fű alatt végzett nukleáris kísérletekre gyanakodnak, mások az Amerikai Tengerészet michigani rádiótornyát hibáztatják. Az önjelölt geológusok a közeli hegyek vulkanikus morajlásával magyarázzák a zajt, de az elektromos, a mágneses és a szeizmikus rezgés is felmerült ötletként.
A spirituális lelkek UFO-kkal, időkapuval és szellemek jövés-menésével indokolják a morajlást, az összeesküvés-elméletek elszánt hívei pedig állítják, hogy mindannyian egy titkos emberkísérlet áldozatai. Elméletük szerint a taosi morajlás mesterségesen gerjesztett zaj, vagyis egyfajta akusztikai-pszichológiai fegyver, melyet rajtuk tesztelnek.
Angliában és Ausztráliában is hallani
A taosi zajt tehát, melyről egyébként felvétel is készült, akármennyit vizsgálták, máig nem tudták megfejteni. Tény, hogy vannak városok a világon, melyek különös alapzajjal rendelkeznek - ilyen Bristol vagy az ausztrál Bondi -, de az orvosok szerint az emberek többsége ezt a folytonos búgást nem hallja.
Egyes tudósok szerint a taosi morajlást is csak a tömeghisztéria miatt hallja boldog-boldogtalan, valójában mindössze a lakosok 2%-a érzékeli a zajt fizikailag és mérhetően.
Játssz a Gösserrel!
Vásárolj 2 db Gösser terméket, töltsd fel a kódot a Screvo App-ba és nyerj!
Promóció
Denveri kutatók ellenben állítják, nekik sikerült bemérniük a furcsa háttérzajt, és az épp beleesik az ember hallástartományába, vagyis a taosiak nem hallucinálnak, hanem tényleg szenvednek, ezért mielőbbi segítségre van szükségük.
OLVASD EL EZT IS!
- tudomány
- földönkívüliek
Meggyőző bizonyítékok az UFO-k létezésére
- tudomány
- földönkívüliek
Rémisztő leletek, melyeket az UFO-knak tulajdonítanak
- tudomány
- világűr