Kopár és barátságtalan volt a tanya: egy házaspár döbbenetesen átváltoztatta

Sebastiao Salgado és felesége közel 20 év alatt két kezükkel keltették életre a sivár tájat.

Erdőtelepítés képek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sebastiano Salgado fotográfus 600 hektárnyi területet örökölt szüleitől Brazília keleti részén, Rio de Janeirótól 500 kilométerre, a Doce folyó völgyében. A Bulcão tanya és a hozzá tartozó mezőgazdasági terület egykoron virágzott, a hatalmas területet erdő borította, a család pedig szarvasmarha-tenyésztéssel foglalkozott. Salgado és felesége akkor szembesült az azóta kopárrá, kietlenné vált vidékkel, miután szakmájukban mindent maguk mögött hagyva hazaköltöztek a szülői farmra.

A házaspár megdöbbenve tapasztalta, mi lett az egykori családi területből. Az erdőirtás következtében a föld kiszáradt, a vizek elapadtak, és földöntúli, élettelen táj fogadta őket. Szinte lehetetlennek tűnő feladatot vállaltak be: belefogtak a zöldítésbe, és 18 év alatt saját kezükkel keltették életre az elpusztult tájat. Nézd meg a káprázatos előtte-utána képeket!

Sebastiano Salgado és felesége egy erdőmérnökkel és pár munkással fogott bele a lehetetlennek tűnő feladatba. Kiszámolták, mely fajokból mennyi és hova kell, kapcsolataikat pedig bevetették, hogy pénzhez és alapanyagokhoz jussanak. 18 év alatt közel 3 milliót fát ültettek.
Igazi csodát tettek a környékkel. A kopár, kietlen vidéket ma már több millió fa díszíti. Ez a fotó még 2002-ben készült, a kezdetekkor.
A visszaerdősítés legjelentősebb pozitív hozadéka az őshonos flóra és fauna visszatérése. A területre 172 madár-, 33 emlős-, és 15 kétéltű-, illetve hüllőfaj telepedett vissza, az erdőkben pedig közel 300 különböző növényfaj talált otthonra.
A házaspár példát szeretne mutatni azzal, hogy a környezeti pusztítások ellenére az ember is tehet valami jót a Föld megóvása érdekében.
A Bulcão tanya afféle turisztikai célponttá vált az évek során, turisták tízezrei látogatták meg az elmúlt években a kézzel "épített" erdőt.

Borítókép: Getty Images Hungary

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük