Ez lehetett az első emberi rajz: vicces, mit ábrázol a 79 ezer éves lelet
Az első rajzon látható vonalak hashtaghez hasonlatos formát adnak ki.
Egyedülálló leletre bukkantak a régészek a Fokvárostól keletre lévő Blombos-barlangban: a kézzel színezett kődarab az első ismert emberi rajz. A mintegy 75-79 ezer évesre becsült ereklyéről a Nature című tudományos folyóirat 2018. szeptember 12-én megjelent számában számolt be egy nemzetközi kutatócsoport. A kövön lévő rajz legalább 30 ezer évvel régebbi minden eddig ismert emberi alkotásnál.
A vöröses árnyalatú krétával szilkrétre - feltehetően egy hegyes okkerdarabbal - rajzolt minta több párhuzamos vonalból áll, melyek egymást keresztezik, egy hashtaghez hasonlóan. A helyszínen dolgozó régészek több olyan jelet is felfedeztek, melyekből arra következtettek, hogy a barlang egykori lakói lelkes festők voltak. 2011-ben a csoport bejelentette, hogy ősi művészi felszerelésre bukkantak, többek közt néhány nagy csigaházra, melyek okkerszín festékmaradványokat tartalmaztak.
A kutatók hangsúlyozták, hogy, bár a médiában többféle jelentést is tulajdonítottak a rajznak, valójában a kődarab egy nagyobb szikla része lehetett, és, mivel nem tudjuk, mit ábrázolt teljes egészében, egyelőre felesleges találgatásokba bocsátkozni. Alistair Pike, a Southamptoni Egyetem régésze elmondta, arra sincs bizonyíték, hogy valóban műalkotásról van szó: még az is elképzelhető, hogy valamilyen eszközt éleztek a kövön, ami ilyen nyomokat hagyott rajta.
Kiemelt kép: MTI/AP/Magnus M. Haaland.
Ajánlókép: MTI/AP/Craig Foster.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!