Minden idők leglényegesebb maja leletére bukkantak: a régészek sem láttak még hasonlót

Különleges maja barlangrajzokra bukkantak a tudósok.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Yucatán-félsziget legfontosabb maja barlangfestményeire bukkantak régészek Mexikóban. A festmények egy 15 méter hosszú és öt méter magas sziklát díszítenek a félsziget keleti részén húzódó dzsungel egyik barlangjában, ahol víznyelőt is találtak a szakemberek - adta hírül a Latin American Herald Tribune napilap honlapja.

Ezek nemcsak a térség egyedüli barlangi festményei, de a legfontosabb ilyen alkotások, mivel oly sok elemet örökítenek meg, például madarakat, emlősöket, egy keresztet, geometriai figurákat, embert egy harcos formájában - közölte Sergio Grosjean Abimerhi, a mexikói ökológiai, tudományos és kulturális intézet kutatója, aki régészcsoportjával felfedezte a festményeket.

- A felfedezés új információkkal fog szolgálni a maja szokásokról. Igaz, még nem tudjuk, hogy mit is jelentenek ezek a barlangi festmények, és mikor készítették őket - tette hozzá. A régészek a helyszínre hívták a nemzeti antropológiai és történelmi intézet szakembereit és más tudósokat, hogy segítsenek az elemek azonosításában.

Grosjean elmondta, hogy nem hozzák nyilvánosságra a páratlan leletek pontos helyét, mert a Yucatán-félszigeten mindenhol előttük járnak a fosztogatók és a vandálok. A Mexikó délkeleti részén húzódó helyen volt a maják civilizációs központja, olyan romvárosok találhatók arra, mint Tikal vagy Chichén Itzá.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

A dzsungelekkel, esőerdőkkel borított félsziget egyik jellegzetessége a karsztos kőzetből kialakult több ezer cenote, ezek édesvízzel teli, négy-öt méter mélytől ötven-hatvan méter mélységig beomlott, kör alakú barlangok. A maja civilizáció fejlett írásmódjáról, művészetéről, monumentális építészetéről, valamint a matematikai és asztronómiai ismereteiről híres.

Nézd meg ezt is - Felnyitották a fekete, egyiptomi koporsót

A fekete gránitszarkofágra az északkelet-egyiptomi Alexandria közelében levő Szidi Gaber körzetében bukkantak. A koporsó két évezreden át háborítatlanul nyugodott a földben, és most megmutatták, mi volt benne.

Felnyitották az építkezésen talált koporsót: képeken mutatjuk, mi volt benne

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük