A különös vörös baktérium a legellenállóbb a világon: a radioaktív sugárzást is túléli
Egy olyan baktériumfajra bukkantak a tudósok, ami még a radioaktív sugárzásnak is ellenáll.
A deinococcus radiodurans baktérium bekerült a Guinness-rekordok Könyvébe, mint „a világ legellenállóbb baktériuma", és teljes mértékben kiérdemelte ezt a címet.
A különlegesen szívós baktériumot a tudósok hetven évvel ezelőtt fedezték fel egy húskonzervben, ami annak ellenére megromlott, hogy besugárzással sterilizálták. A vörös, gömb alakú baktériumról később kiderült, hogy tízezerszer annyi sugárzásnak képes ellenállni, mint amennyi normál esetben kioltaná egy ember életét.
Az ellenálló baktérium
Speciális képességekkel rendelkezik, néhány óra alatt kijavítja a saját DNS-ét, hogy alkalmazkodni tudjon a legzordabb körülményekhez. A tudósok szerint 1,7 millió radig - ez az elnyelt sugárzás mértéke - nem károsodik. Egészen egyedülálló DNS-szerkezettel rendelkezik, sejtenként 1000-2000 DNS-fragmentből, azaz darabból áll, amiknek mindegyike nagyjából 24 óra alatt rögzül - írták a Science Daily oldalán megjelent kutatásban.
De nem csak a sugárzással szemben mutatott extrém ellenállást a mikroszkopikus baktérium, szélsőséges aszályos körülményeket, hőmérsékletet, a tápanyag teljes hiányát és még a világűr légüres terét is képes túlélni.
2020 augusztusában a Nemzetközi Űrállomásan végzett kísérletekben kimutatták, hogy a deinococcus radiodurans legalább három évig életben tud maradni az űrben. Egyre többen vélik úgy, hogy a felfedezés alátámasztja a pánspermia elméletet, ami azt mondja ki, hogy az élet "magjai" mindenhol jelen vannak az univerzumban.
- Mi lehetünk az a generáció, amely megértheti az élet eredetét - mondta Anne Kinney, a NASA egyik igazgatója.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kutatás eredményeit hasznosítani tudják a gyakorlatban is, olyan munkaruha vagy eszköz létrehozásában, ami megkönnyíti azoknak a munkáját, akik sugárzó, mérgező hulladékokkal dolgoznak. A baktérium természetes élőhelyét még nem sikerült felfedezni, mivel a Föld bármely pontján felbukkanhat, elefántürülékben és az antarktiszi gránitban is találtak már.
Különös gombát találtak a csernobili atomerőműben
Nagyon jól érzi magát ez a különös gomba a csernobili atomerőműben, és nem is akármiért.
Különös gombát találtak a csernobili atomerőműben: egyre több van belőle
Nagyon jól érzi magát ez a különös gomba a csernobili atomerőműben, és nem is akármiért.
Elolvasom(Cikken belüli kép forrása: Uniformed Services University / Wikipedia, Közkincs, borító-és ajánlókép forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!