Így búcsúzott a Fehér Ház a first ladytől

4 dolog, amit nem tudtál Nancy Reaganről

Ronald Reagan felesége vasárnap hunyt el.

Nancy Reagen 2016. március 6-án, vasárnap reggel hunyt el bel air-i otthonában, Los Angelesben.

A halálát pangásos szívelégtelenség okozta. Az egykori first lady-t néhai férje, Ronald Reagen mellé helyezik örök nyugalomra, a Ronald Reagan Elnöki Könyvtár mellett. Ronald Reagen 2004 júniusában hunyt el.

A legjelentősebb first lady

Nancy Reagen - született Anne Frances Robbins - Nancy Davis művésznevet használva színésznőként dolgozott Hollywoodban: szerepelt többek között a Night Into Morning-ban, vagy a Donovan's Brain-ben. 1952-ben hozzáment Ronald-hoz, aki ekkor a Screen Actors Guild - színészek céhének - elnöke volt. Nancy 1967 és 1975 között Kalifornia, majd 1981-1989 között az Amerikai Egyesült Államok first lady-je volt. A házasságukból két gyermek született, Patti és Ron.

Nancy Reagent tartják a legjelentősebb first ladynek, aki a hidegháború ideje alatt csodálatosan segítette férjét, sőt legbefolyásosabb tanácsadójának tarttották sokan. Egyes vélemények szerint sokszor inkább ő döntött, mint a férje. Volt, hogy ő súgott választ a férjének egy interjú során.

"Just Say No" kampány

Nancy Reagen hivatali ideje alatt vezetette a "Just Say No", azaz "Csak mondj nemet" kampányt, mely a droggal való visszaélés ellen szólt. 1985-ben nemzetközi konferenciát tartott a témáról, de nem egyedül harcolt: 17 ország first lady-jét hívta össze a jó ügyért.

Feminista volt

Nancy nemcsak first lady, hanem feleség és kétgyermekes anya volt, aki feministának vallotta magát. Elutasított minden olyan kritikát, amely a férje iránti odaadását vette célba. Egy interjújában azt nyilatkozta, hogy a "feminizmus lehetővé teszi, hogy megválaszd, mit akarsz tenni".

Támogatta az őssejtkutatást

1987-ben mellrákot diagnosztizáltak nála, a férje pedig utolsó éveiben Alzheimer-kórban szenvedett. Szerető feleségként ápolta az egykori elnököt, aki közel egy évtizedig küzdöt a kór ellen, míg végül 2004-ben elhunyt. Nancy az elmúlt években azért küzdött, hogy legalizálják az őssejtkutatást, amire Obama elnökségéig kellett várni.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Érdeklődött az asztrológia iránt

Az asszony nagyon féltette a férjét, még az asztrológiát is segítségül hívta, hogy védelmezze Ronald-ot: folyamatosan konzultált egy asztrológussal, és aszerint tervezte meg a férje találkozóit. A félelme nem volt alaptalan, hiszen Reagan elnök ellen 1981-ben merényletet követtek el Washingtonban. Erről egy korábban Nancy reagen hatására eltávolított kabinetfőnök írt rosszmájúan könyvében, így nem tudni, mennyi benne az igazság és az ártó szándék.

Haláláról sokan megemlékeztek különböző csatornákon, többek között a Fehér Ház képet közölt az egykori first ladyről Barack Obama társaságában. Az elnök pedig megköszönte Nancy Reagen tanácsait, amivel segítette őt.

 

 

Fotók: en.wikipedia.org, White House Photographic Office

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük