Hihetetlen kép készült arról, hogy mi van a csernobili erőmű alatt: ez a férfi kattintotta közel 30 éve

Egy fotós több száz alkalommal járta be a csernobili erőművet, és hátborzongató látványt nyújt az egyik képe.

Elefántláb Csernobilban
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az elmúlt évtizedekben megannyi fotó bukkant fel a csernobili atomkatasztrófáról, ami az Ukrajnában lévő Pripjaty városában történt még 1986-ban. Kiderült, hogy egy fotós, Artur Kornyejev nem sokkal a tragédia után bevetette magát mélyen a csernobili erőmű 4-es blokkjába, ahol hátborzongató fényképet készített a világ legveszélyesebb anyagáról.

Elefántláb Csernobilban

A fotós évtizedek óta járta az erőmű környékét, a romoknál is dolgozott, az egyik feladata például az volt, hogy egy-egy területen megállapítsa a sugárzás mértékét. Sőt, még a kupola tervezésénél is segített.

Bármennyire meglepő, sikerült dokumentálnia az elefántlábként elhíresült, veszélyes kóriummasszát is, mely a megolvadt reaktorból ömlött ki. A katasztrófa utáni napokban halálos lett volna egy ilyen képet készíteni, hiszen percek alatt a puszta közelsége végzett volna az emberrel. 

Azonban Artur Kornyejev még így is viszonylag hamar, 1996-ban kattintotta ezt a képet, ami egészen 2013-ig csak egy dokumentumtárban lapult, mígnem egy újságíró rábukkant a digitális archívumban. A fotón egyébként ő maga is felbukkan a fejlámpájában, de nem tudott sokáig állni a sugárzó anyag mellett. Néhány éve még interjút is készítettek vele - áll az Index oldalán.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Olvass tovább: veszélyesebbek Csernobilnál, mégis alig hallunk róluk

Nem Csernobil az egyetlen hely a világban, ahol a mai napig nagyon magas a radioaktív sugárzás.

Veszélyesebbek Csernobilnál, mégis alig hallunk róluk: 8 hely a világban, ahol levegőt venni is halálos

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük