Orbán Viktor lukra futott

Ez az intézkedés sem jött be a kormánynak

A kormány intézkedései sokat nem segítenek, a megelőzésre kéne fektetni a hangsúlyt.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Központi Statisztikai hivatal legfrissebb elemzése szerint ma Magyarországon minden hatodik halálesetért a dohányzás a felelős.

Az ezredforduló óta 32-34 ezren haltak meg daganatos megbetegedések következtében, köztük egyre több nő. De hogyan állhat be pozitív fordulat?

Még mindig komoly gond a dohányzás

Az első számú és egyben legveszélyesebb rosszindulatú daganat a tüdő, a légcső és a hörgő tumora, 40 éves kor felett, nemtől függetlenül ez követeli a legtöbb életet. Egészen 2010-ig tartott az a tendencia is, hogy több férfi vesztette életét, mint nő, de az elmúlt négy évben ez a trend megfordult. Ennek oka a férfiak halandóságának a javulása és az, hogy egész egyszerűen több a nő, mint a férfi, és a női lakosság fokozottan öregszik.

A KSH kutatói szerint ennek oka a nemi szerepek határainak elmosódása mellett a két nem egészség-magatartása közötti különbségben is kereshető. Egyre több középkorú és idősebb nő dohányzik Magyarországon, az elemzők szerint ennek a hátterében a felgyorsult emancipáció áll. No meg az egyre több stressz, ami a sok esetben családfenntartóvá vált nőket is egyre jobban érinti.

A kormány intézkedései közt van üdvözlendő, de az áttörést nem ezek hozzák meg

A kormány az elmúlt években látványos intézkedéseket hozott a dohányzás visszaszorításának érdekében: betiltották a cigarettát például a vendéglátóhelyeken, a tömegközlekedés megállóiban és a középületekben. Szigorúan visszavágták a dohányáruk forgalmazását azzal, hogy cigarettát közel egy éve csak a nemzeti dohányboltok árulhatnak, és csak felnőtt embereknek. Aki 18 év alatti fiatalt kiszolgál, szigorú büntetésre számíthat. A dohánytermékek ára is jelentősen emelkedett az elmúlt pár évben, átlagosan 20%-kal.

Bár a népegészségügyi szakemberek egyetértenek abban, hogy ezeknek az intézkedéseknek előbb-utóbb meglesz majd a hatása, és kevesebben válnak majd nikotinfüggővé, a tényleges javulásra még éveket, sőt, évtizedeket is várhatunk. A jelenlegi erős dohányosokra ugyanis a legkevésbé sem hatnak a szigorú szabályok, főleg a középkorúakra nem. Akik a fél életüket nikotinrúddal a kezükben töltötték, maguktól ritkán mondanak le a szenvedélyükről - hacsak nem jön egy súlyos betegség, ami választás elé állítja a dohányost.

Az Orbán-kormány meghökkentő döntései

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ahogy a kormány szabályozta a dohányáruk kereskedelmét, igazi hungarikum. De azért vannak olyan büszkeségeink is, amiknek tényleg örülhetünk.

A legtöbb dohányost az egyre emelkedő ár sem tántorítja el a bagótól, inkább átállnak a vágott dohányból otthon sodort cigarettára, vagy rosszabb esetben a feketepiacról szerzik be a füstölnivalót, fele áron, dupla kockázattal.

A trafikügy legnagyobb nyertesei a csempészek

A csempészett cigaretta fogyasztása rendkívüli mértékben megnőtt a nemzeti dohányboltok bevezetése óta, a dohánytermékekből befolyó jövedéki adó pedig ezzel egyenes arányban folyamatosan csökken minden negyedévben. Pedig az ellenőrzött, zárjeggyel ellátott és a kereskedelmi forgalomban kapható dohánytermékekhez képest a csempészett cigaretta még több veszélyt rejteget: van olyan termék, amelyikben hatszor annyi káros anyagot találtak a bevizsgáláskor, mint a legális árukban. Hogy ezekből a cigarettákból még pluszban mit szív magába egy dohányos ember, nem tudni, ugyanis ennek a hatásai sem ma jelentkeznek.

A leszokás pedig annak sem könnyű, aki erősen elhatározza, hogy megszabadul a szenvedélyétől. Aki pusztán az akaraterejében bízva tenné le a cigit, az jó eséllyel elbukik, ez ugyanis a statisztikák szerint csak a leszokók 2-3%-ának sikerül. A leszokáshoz érdemes segítséget kérni, ha valaki valóban szeretne felhagyni a dohányzással, és erre nem sajnál sem időt, sem pénzt. A kezelések és a kiegészítők nem olcsóak, és sok helyen nehezen elérhetőek  - ahogy annyi minden másnál, itt is érvényes, hogy a nagyvárosokban élőknek klasszisokkal könnyebb a helyzete, mint a hátrányos helyzetű kistérségekben.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Külföldi példák alapján elmondható, hogy hosszú távon azok az intézkedések vezetnek eredményre, amik a prevencióra alapulnak. A szakemberek szerint, ha lehet, minél több fiatalt kell meggyőzni arról, hogy rá se szokjon a cigarettára, hosszú távú és mérhető javulás ugyanis csak ebben az esetben lehetséges. Addig a nikotinfüggőségből következő megbetegedések még jó pár évig a vezető halálokok között szerepelnek majd a hazai statisztikákban.

Ezt is szeretjük