Rájöttek, hogyan lehetne feltámasztani a dodókat, mégsem teszik: ez az oka

Egy évszázadok óta kihalt faj feltámasztásán dolgoznak a kutatók.

Dodó feltámasztása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az emberi tevékenységek és az azon kívül álló okok miatt bekövetkező és egyre fokozódó fajpusztulás és a klímaváltozás együttese napjaink egyik legégetőbb problémája, amire megoldás lehet a fajok kihalásának megakadályozása vagy azok visszahozatala.

A dodó feltámasztása

Egy új tanulmány szerint Óceánia szigetvilágának a rendbehozatalában az őshonos fajok génkészleteinek visszaállítása segíthet. A dodó egészen a 17. századig például az érintett térségben, Mauritius szigetén élt, és köztudottan azon fajok közé tartozik, mely az emberiség miatt halt ki, most azonban a feltámasztási kísérletek fókuszába került. 

Dodó feltámasztása 1
Fotó: Photos.com / Getty Images Hungary

Mivel ehhez szükséges volt megtalálni a legközelebbi filogenetikai rokont, ami a sörényes galamb, és a dodókból származó ős DNS-t, a feladat még bonyolultabbá vált a röpképtelen madarak fizikai maradványainak hiánya miatt. Szerencsére a csapat rábukkant egy Dániában őrzött dodókoponyára, amiből létrehozott egy teljes genomot. Érdekesség, hogy Magyarország nemrég egy soha nem ismert, kihalt faj maradványát találták meg - kattints ide a továbbiakért.

A kutatás során felfedezték, hogy valóban helyreállítható a dodó DNS-e, de ezzel kapcsolatban különböző kihívások és etikai aggályok is felmerülnek. Ezen túlmenően a tudósok felhívják a figyelmet arra is, hogy a faj újraélesztésének összhangban kell lennie a Mauritius szigetén élő jelenlegi fajok és az ökoszisztéma védelmével is.

A tanulmány arra is rámutat, hogy bár a technológia létezik, még sok vita övezi mind az etikai, mind pedig a gyakorlati oldalát, amiket meg kell oldani, mielőtt a dodó vagy más kihalt fajok feltámasztása valósággá válhatna.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a nemi egyenlőtlenség és a toxikus maszkulinitás jelenségéről beszélgettünk. Mi a különbség a férfiség és a férfiasság között? Mi számít toxikus maszkulinitásnak, miért alakult ki, és vajon köze van-e a Metoo mozgalomhoz? Miért van annyira kevés női vezető, és miért csak férfias személyiségű nők kerülnek vezetői pozícióba? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a válaszokat Szél Dávid pszichológus, Leszkovszki Máté újságíró, és Pintér Ada.

Promóció

8 állat, ami 10 éven belül eltűnik a Földről: még visszafordítható lenne a sorsuk

Egyáltalán nem biztos, hogy ezek a kihalófélben lévő állatok 2030-ra még köztünk lesznek.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük