Tízezreket kaphatsz vissza a bankodtól

Június közepétől alapvető változások jöhetnek

Most megtudhatod, hogyan hat rád a keddi ítélet.

Fontos döntést hozott a Kúria az úgynevezett Kásler-ügyben. Bár a döntés csak erre az egyedi esetre vonatkozik, feltehetőleg sokan perelik majd bankjukat a siker reményében.

Ha pedig jogegységi határozatot is hoz a Kúria, sok adós kaphatja vissza a többletként befizetett pénzét.

Nem variálhat az árfolyamréssel kedvére a bank

Az OTP ellen indított perben a végső szót a Kúria mondta ki. Eszerint a bank és az ügyfél szerződésében érvénytelenek az árfolyamrésre vonatkozó pontok. Ezek miatt ugyanis az adósok úgy fizettek többet, hogy szolgáltatást nem kaptak a pénzükért.

Az ügy lényege, hogy Káslerék kifogásolták, a bank a devizaalapú hitelszerződésben magának kedvező módon "játszott" az árfolyamokkal. Eszerint a pénzintézet a hitel folyósításakor az alacsonyabb, vételi árfolyamon számolt, míg a törlesztésnél már a magasabb, eladási árfolyamot vették alapul. Ez az apróság azonban kimaradt a teljes hiteldíjmutatóból - THM -, így a bíróság mostani ítélete alapján joggal támadták meg a szerződést a felperesek.

A testület döntése alapján, ha a szerződésben nem szerepel egyértelműen, melyik árfolyamot veszik figyelembe a tranzakciónál, úgy a Magyar Nemzeti Bank hivatalos árfolyama kell mérvadó legyen. A most vizsgált szerződés kapcsán azonban nem így járt el a bank.

Az Európai Bíróság is besegített

A per sokáig húzódott, hiszen a Kúria tavaly iránymutatást kért az Európai Bíróságtól - EB. Az EB április végi döntésében nem állapította meg a szerződés semmisségét, ám úgy határozott, a Kúria vizsgálhatja az árfolyamrés tisztességességét.

Bár a kormány üzent hadat a bankoknak, legnagyobb segítséget a bajba jutott adósok számára mégis a bíróság szolgáltathat.

Ők irányítják az életed a következő négy évben

Nézegess képeket!

Elolvasom

Kásler Árpád 2011-ben támadta meg saját, 14 millió forintos, svájci frank alapú hitelszerződésében azt a hiányosságot, ami egyébként nem precedens nélküli. Feltehetőleg még rengeteg hasonló gonddal bíró szerződés van jelenleg is érvényben hitelintézetek és adósaik között.

Alapvető változások várhatóak

Ha az ügyben tömeges perek lesznek, vagy jogegységi határozat születik a Kúria részéről, úgy a bankok felülvizsgálhatják a megkötött szerződéseket, és visszafizethetik a többletbefizetéseket az ügyfelek számláira. Ez hiteltől függően pár tízezer forintos összeget tehet ki, ami nem tűnik soknak, de egy bajban lévő adósnak nem jelentéktelen összeg.

A Bankszövetség nem nyilatkozik az esetről addig, amíg a Kúria meghozza jogegységi határozatát. Erre várhatóan június közepén kerül sor.

Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Ezt is szeretjük