Kár lenne tagadni az ember-csimpánz kapcsolatot: árulkodóak a fotók róluk és rólunk
A St. Andrew Egyetem kutatói különböző kommunikációs formákat vizsgáltak csimpánzok és bonobók körében, és meglepő mértékű hasonlóságot fedeztek fel.
Az emberszabású majmok közül a bonobók és a csimpánzok állnak legközelebb az emberhez. Az St. Andrew Egyetem kutatóinak elmélete szerint a majmok által jelenleg használt gesztikulációk hajdanán az ember ősi nyelvezetét képezték, és a mai napig látszik ez a szoros kapcsolat.
A gesztikulációk testbeszédhez és metanyelvi kommunikációs formákhoz tartoznak, melyek különálló jelentéssel bírnak. Az emberek körében kultúránként eltérhet egy-egy mozdulat szimbolikája, de az alapok a legtöbb nép körében megegyeznek.
Csimpánzok kommunikációja
Az Earth oldalán megjelent tanulmány szerint a bonobók és a csimpánzok 90%-ban ugyanazt a gesztikulációs rendszert használják. Sőt, ezek a kommunikációs jelek evolúciós örökségek a majmok körében - beleértve az embereket is.
70 különböző jelzést különböztettek meg a csimpánzok körében, melyeket bevezettek az általuk létrehozott Majomszótárba. Később ezeket a gesztusokat egy kísérlet során a résztvevőknek különböző videóbejátszások formájában levetítették. A résztvevők 52%-a eltalálta a jelentéseket, sőt, bizonyos mozdulatokat 80%-ban tudták értelmezni. Egy korábbi tanulmányban 1-2 év közötti gyermekek kommunikációját vizsgálták meg. A babáknak 52-fajta jelzését rögzítettek, aminek 90%-a megegyezik a csimpánzokéval. Mutatjuk, mennyire is hasonlít az ember a csimpánzokra.
(Képek forrása: Getty Images Hungary)
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!
- érdekesség
- testbeszéd