Egy rövid szót ismételgetnek a csimpánzok: tudósok megfejtették, mit jelent

Különböző szándékok kifejezésére használják.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Több kutatásban is vizsgálták már a különböző fajok veszélyre figyelmeztető hangjelzéseit, ám a zavartalan körülmények közötti hanghordozásukkal mostanáig nem foglalkoztak. A Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology munkatársai ezért a vadon élő csimpánzok nyomába eredtek, hogy kiderítsék, mit jelent az emberszabásúak kommunikációjában oly gyakran ismételt, "huu" hangzású szócska.

Egy hang, háromféle jelentés

"Kutatásaink során a csimpánzok csendes hanghordozását vizsgáltuk. Rájöttünk, hogy a majmok legalább háromféle, akusztikailag különböző kontextustban használják a "huu" hangjelzést: nevezetesen riadóztatásnál, vándorlásaik közepette, valamint nyugalmi állapotban" -  mondta Catherine Crockford, a kutatás vezető szerzője.

"Az összetartozás megerősítése érdekében a csimpánzoknak minden helyzetben különbözőképpen kell reagálniuk a hangokra. Valahányszor elhangzik mondjuk a nyugalomra szólító "huu", a majmok egymás köré csoportosulnak, és követik az utasítást. Ezek a mozzanatok mind a kolónia közötti kötelék megerősítését szolgálják" - magyarázta Crockford.

A kutatók arra is rájöttek, hogy ez a szándékos kommunikáció nem a csimpánzok érzelmeihez köthető, sokkal inkább a túlélést és a gördülékenyebb együttműködést szolgálja.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

A csimpánzok karlejtése is árulkodó

Korábban brit kutatók foglalkoztak az emberszabásúak testbeszédének megfigyelésével, különösen a karlejtésükkel. Kiderült, hogy csak az emberek és a csimpánzok képesek arra, hogy kommunikációs rendszerük segítségével szándékosan küldjenek egymásnak üzenetet. Bár bizonyos jelzések, például a megragadás jelentése nem egyértelmű, a levélrágás egyértelműen szexuális célzatú udvarlásra utal.

Olvasd el ezt is! Először engedték ki a cirkuszi oroszlánt

Világunk egyik nagy vitája az állatok cirkuszi és állatkerti fogsága: kínzás a jószágoknak ez a bezártság és idomítás, vagy ehhez szoktak hozzá, ezért nem rossz ott nekik? A vélemények nagyon különbözőek, az alábbi videó láttán azonban mindenki biztos lehet benne, hogy a szabadságot sokkal jobban élvezik a vadállatok. Végül is, ezért hívják őket vadnak, hiszen vadon élnek, ez van beléjük kódolva.

Először engedték ki a cirkuszi oroszlánt: meghatóan reagált a szabadságra

Könnybe lábad a szemed, ha meglátod, hogyan viselkednek a szabadon engedett cirkuszi állatok.

Elolvasom
Ezt is szeretjük