Lélegzetelállító képek készültek a NASA jóvoltából a csillagok születéséről
A hatalmas világűr sötétjében, ahol jelentéktelen porszem az egész emberiség, új csillagok keletkeznek - Ráadásul általában csoportosan!
A csillagok legtöbbször hidrogénből álló, csillagközi molekulafelhőkben keletkeznek.
Több fázisát ismerik a tudósok és kutatók a csillagok keletkezésének. Az első a sűrűmag-képződés, melynek részleteit jelenleg is vizsgálják, második lépéskor a saját gravitációjuk hatására összehúzódnak, így alakul ki a jellegzetes formájuk.
Ennek következtében a ritkásabb anyagú magból sűrűbb keletkezik, mely felszínére kevésbé sűrű anyag hullik. Így nem nehéz elképzelni, mint a Föld esetében az iszonyú hőmérséklettel rendelkező vasmag, hogyan képes tömörödni az anyag, míg végül egy égitest keletkezik.
A csillagok születése
Nem véletlen, hogy annyi csillagképet meg lehet egymástól különböztetni, mivel a csillagok többnyire csoportosan keletkeznek. Ez azért van, mert miközben a molekulafelhő összehúzódik, több részre válik, és a különböző egységek önállóan fejlődnek tovább. Létrejöhetnek így laza és kötöttebb csoportok is, melyeknek eredményei az általunk ismert csillagképek. Most megmutatjuk, milyen hihetetlen látványt nyújt egy-egy ilyen csillagcsoport megszületése!
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Képek forrása: NASA, Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!
- tudomány
- csillagászat