Lélegzetelállító képek készültek a NASA jóvoltából a csillagok születéséről

A hatalmas világűr sötétjében, ahol jelentéktelen porszem az egész emberiség, új csillagok keletkeznek - Ráadásul általában csoportosan!

Csillag keletkezése a NASA fotóin
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A csillagok legtöbbször hidrogénből álló, csillagközi molekulafelhőkben keletkeznek.

Több fázisát ismerik a tudósok és kutatók a csillagok keletkezésének. Az első a sűrűmag-képződés, melynek részleteit jelenleg is vizsgálják, második lépéskor a saját gravitációjuk hatására összehúzódnak, így alakul ki a jellegzetes formájuk.

Ennek következtében a ritkásabb anyagú magból sűrűbb keletkezik, mely felszínére kevésbé sűrű anyag hullik. Így nem nehéz elképzelni, mint a Föld esetében az iszonyú hőmérséklettel rendelkező vasmag, hogyan képes tömörödni az anyag, míg végül egy égitest keletkezik.

földmag, csillag születése, bolygók
Fotó: Rost-9D / Getty Images Hungary

A csillagok születése

Nem véletlen, hogy annyi csillagképet meg lehet egymástól különböztetni, mivel a csillagok többnyire csoportosan keletkeznek. Ez azért van, mert miközben a molekulafelhő összehúzódik, több részre válik, és a különböző egységek önállóan fejlődnek tovább. Létrejöhetnek így laza és kötöttebb csoportok is, melyeknek eredményei az általunk ismert csillagképek. Most megmutatjuk, milyen hihetetlen látványt nyújt egy-egy ilyen csillagcsoport megszületése!

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Képek forrása: NASA, Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük