Egy átlagos, szombati napnak indult Csernobilban és alvóvárosában, Pripjatyban április 26-a 1986-ban, az emberek még az ezt megelőző napon is készültek a május 1-i ünnepségekre, élvezték a tavaszi meleget, az atomerőmű éjjeli műszakjában dolgozók pedig este elindultak a munkába.
Éjfélkor, a műszakváltáskor nem is sejtették, mi vár rájuk. A 4-es blokk reaktorának éves karbantartása zajlott, és egy tesztet hajtottak végre, ám emberi mulasztás miatt 1 óra 23 perckor felrobbant a reaktor, és szinte felfoghatatlan mennyiségű radioaktív anyag került a levegőbe. A sugárzás miatt több százezer embert kellett kitelepíteni a közeli településekről, és a mai napig csak engedéllyel lehet belépni a Zóna területére.
Ritkán látott képek a katasztrófáról
A mai Csernobil és Pripjaty képeit talán mindenki jól ismeri, hiszen számos helyen láthattuk már a szarkofággal lezárt reaktort és az utolsó szovjet települést, ami 35 év alatt igazi szellemvárossá változott. A katasztrófa idején és nem sokkal utána készült képeket viszont csak kevesen ismerik, pedig fontos eseményekről és valódi hősökről árulkodnak, hiszen sokan az életükkel fizettek azért, hogy csökkenteni tudják az Európát ellepő radioaktív szennyezést.

A baleset utáni legelső fotó, 14 órával a robbanás után. A fotó az első helikopterről készült, ami a katasztrófa területét vizsgálta a sugárzás szintjének felmérése céljából. A sugárzás miatt a fénykép minősége romlott.
Fotó: chernobyl_1986 / Instagram

Mivel a Csernobil mellett található Pripjatyban az embereknek fogalmuk sem volt a helyzet súlyosságáról, ugyanúgy folytatódott szombaton az élet. Április 26-án 16 házasságkötés volt a városban.
Fotó: chernobyl_1986 / Instagram

Katonák takarítják a tetőt a robbanás után, mivel a robotok mind tönkrementek a hatalmas sugárzástól.
Fotó: chernobyl_1986 / Instagram

Az itt dolgozók csak perceket tölthettek a tetőn, mivel a sugárzás 11-12 ezer röntgen/óra volt. Évi 2 röntgen nem számít veszélyesnek.
Fotó: chernobyl_1986 / Instagram

Helikopterekkel több, mint 5000 tonna homokot, ólmot, agyagot és neutronelnyelő bórt dobtak az égő reaktorba. Becslések szerint közel 600 szovjet pilóta teljesített több ezer fordulót a radioaktívan égő reaktor felett.
Fotó: chernobyl_1986 / Instagram

Sokszor a mentésben részt vevő szakemberek sem tudták, milyen nagy veszélyeknek vannak kitéve, így egészen közel mentek a sugárzó 4-es blokkhoz.
Fotó: Getty Images Hungary

Pripjaty városát 36 órával a robbanás után kezdték kiüríteni, az utakat és épületeket pedig folyamatosan locsolták.
Fotó: chernobyl_1986 / Instagram

Bár Pripjatyban már április 27-én elkezdték az embereket kitelepíteni, a 12 500 lakosú Csernobil városát csak május 2-án evakuálták, majd itt is megkezdődtek a fertőtlenítő munkálatok.
Fotó: chernobyl_1986 / Instagram

Sugárzásmérővel ellenőrzik a zónából kifelé haladó autókat - a védőfelszerelés viszont nem kapott akkora prioritást.
Fotó: Getty Images Hungary

Így nézett ki a 4-es blokk reaktorának vezérlője 12 évvel a baleset után, 1998-ban.
Fotó: chernobyl_1986 / Instagram
(Képek forrása: chernobyl_1986 / Instagram, Getty Images Hungary)