Lesújtó, miben jár az élen Magyarország az EU-tagállamok között: új felmérést tettek közzé
Hazánkban szenvednek el a legnagyobb arányban a nők családon belüli erőszakot.
Az Európai Unió összes országa közül Magyarország az, ahol a nők legnagyobb arányban szenvednek el pszichológiai, fizikai és szexuális erőszakot azoktól, akikkel intim kapcsolatban állnak. Erre egy átfogó kutatás világított rá, mely során a családon belül erőszak, valamint a fizikai, szexuális és pszichológiai erőszak kérdésében vizsgálták az EU-ban élő, 18 és 74 éves nők helyzetét.
Bár az EU teljes területén a nőket ért zaklatás és erőszak aránya igen magas, a felmérésből kiderül, hogy csupán az áldozatok egyötöde fordult egészségügyi intézményhez vagy szociális segítő szolgálathoz, és mindössze nyolcból egy nő jelentette az erőszakos eseményt a rendőrségen. Jellemzően inkább a szűk környezetükkel osztják meg a traumatikus élményt az elszenvedők.
Családon belüli erőszak Magyarországon
Magyarországon hetente egy nő életét követeli a családon belüli erőszak, mint ahogyan azt korábbi cikkünkben is megírtuk. A szám elképesztően magas, és ezt a tényt az Eurostat, az EU Alapjogi Ügynöksége – FRA – és a Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézete – EIGE – által végzett felmérés is alátámasztja.
A 2020 szeptembere és 2024 márciusa között készülő, idén november végén megjelent tanulmányból kiderül, hogy a legnagyobb arányban hazánkban szenvedik el a nők az intim partnerük által elkövetett erőszak minden formáját. Ide tartozik a szexuális, valamint a pszichológiai és fizikai erőszak, utóbbiba pedig a szóbeli fenyegetések is beleértendők.
Intim partnereknek azokat a személyeket nevezi a tanulmány, akikkel az áldozat kapcsolata intim, vagy az volt. Ez lehet házastárs, élettárs, vagy partner, akivel az érintett együtt él vagy élt, továbbá randevúpartner, vagy olyan személy, akivel informális kapcsolatot ápol vagy ápolt.
Családon belüli erőszak elkövetője nemcsak intim partner lehet, hanem egy rokon is, vagy bárki, aki egy háztartásban él az áldozattal az erőszak elkövetésének idején. Míg az Európai Unió más tagállamaiban jellemzően főleg a fiatalabb korosztály szenvedi el a családon belüli erőszakot, Magyarországon a 45-60 évesek közül kerül ki a legtöbb áldozat.
A nők elleni erőszak az Európai Unióban
Az Európai Unió női állampolgárai közül minden harmadik találkozott már fizikai erőszakkal vagy fenyegetéssel felnőttkorában, és minden hatodik élt át felnőttként szexuális erőszakot. Az EU-ban élő nők ötödét érte már intim partner, rokon vagy egy vele egy háztartásban élő személy által elkövetett fizikai vagy szexuális erőszak.
Anyámtól a modellekig - Mit tudtam meg a nőkről életem első 50 évében?
Kajdi Csaba influenszer, saját élményeiből és tapasztalataiból kiindulva osztja meg gondolatait a női szerepek alakulásáról, az anyai minták hatásáról és arról, hogy hogyan határoznak meg minket. A Femina Klub januári előadásán körbejárjuk, hogyan befolyásolják a női szépségideálok és elvárások a nők önképét és döntéseit. Milyen női minták segítik vagy éppen gátolják az önmegvalósítást?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. február 19. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Háromból egy nőt ért már munkahelyi szexuális zaklatás. A fiatalabb nők esetében ez a szám még magasabb, ötből ketten tapasztaltak ilyesmit. Az idegenek által elkövetett zaklatás és erőszak Magyarországon az Európai Uniós átlaghoz képest valamivel kevesebbszer fordul elő.
Sirpa Rautio finn jogász, az FRA igazgatója így fogalmazott az eredményekkel kapcsolatban: „Nincs biztonságos hely a nők számára, ami mentes lenne az erőszaktól és a zaklatástól. 2014-ben, az első EU-szerte végzett felmérésben, ami a nemi alapú bántalmazásra irányult, az FRA feltárta, hogy a nők milyen mértékben tapasztalnak erőszakot mindennap és mindenhol.
Egy évtizeddel később továbbra is az erőszak ugyanazon sokkoló szintjeit tapasztaljuk, ami háromból egy nőt érint. A nők ellen elkövetett erőszak aránya túl magas maradt. A törvényhozóknak, a civil társadalomnak és az élvonalban dolgozóknak sürgősen támogatniuk kell a nemi alapú erőszak és a családon belüli erőszak áldozatait, és védeniük kell azok jogait, mindegy, hol kerül sor a bántalmazásra.”
A NANE Egyesület bántalmazott nőknek és gyermekeknek szóló segélyvonala szerda kivételével minden hétköznap 18 és 22 óra között ingyenesen hívható a 06-80-505-101-es telefonszámon.
Fotók: Getty Images
OLVASD EL EZT IS!
- nők elleni erőszak
- bántalmazás
Honnan ismerhető fel, ha valaki családon belüli erőszak áldozata? Nem csak testi jelek utalnak rá a szakértő szerint
- statisztika
- nők elleni erőszak