A Várkert Bazárt ma is sokan látogatják, de pár évtizeddel ezelőtt a fiatalok egyik legfontosabb szórakozóhelye volt. Akkoriban még Ifjúsági Parknak hívták, a név még biztosan sokaknak hangzik most is ismerősen.
A Budapesti Ifjúsági Park 1961. augusztus 20-án nyitotta meg a kapuit, majd több mint húsz évig, 1984. szeptember 23-ig működött. Bár sokat változott ez alatt az idő alatt, népszerűségét mindvégig megtartotta. Kezdetben inkább a tánczene otthona volt, ahova csak a szigorú öltözködési szabályokat betartva lehetett belépni. A 70-es években aztán lazultak a szabályok, és a zenei stílus is keményebb irányt vett.
Így mulattak szüleink a Várkert Bazárban
Szerencsére jó pár képet találunk az akkori időkből, mind a 60-as, mind a 70-es évekből is. Így kicsit beleláthatunk a fiatalok életébe, milyen ruhákat is hordtak, hogyan táncoltak és ismerkedtek abban az időszakban. Hiszen a pártrendszer ellenére egy kis lazítás a szocializmusban is kellett, amihez remek alkalmat kínáltak a parkbeli koncertek.

A fiatalok a 60-as években is imádtak táncolni. A ruházatukra viszont vigyázniuk kellett, mert ha nem az előírásoknak megfelelően öltöztek, hazaküldte őket a Park igazgatója, Rajnák László.
Fotó: Fortepan / Szalay Zoltán

Táncolni is csak bizonyos módon lehetett, ahogy az a Belépési szabályzatból is kiderül: "Kitiltást eredményeznek a következő kihágások: ízléstelen táncolás, nem twist számra történő twistelés, egy lánnyal több fiú twistelése, fiúk egymás közti twistelése és más, feltűnést keltő viselkedés."
Fotó: Fortepan / Szalay Zoltán

A Parkban elsősorban koncerteket tartottak, de rendeztek irodalmi esteket, divatbemutatókat és táncversenyeket is. Zenei stílusokban kezdetben a jazz és a szalonzene dominált, majd jött a populárisabb tánczene.
Fotó: Fortepan / Szalay Zoltán

Aradszky László, Koós János, vagy a képen látható Bergendy egüttes is sokat szerepelt a Park színpadán. De felléptek a kor legnépszerűbb együttesei, a Metró, az Illés és az Omega is.
Fotó: Fortepan / Szalay Zoltán

Egy kis frissítő akkoriban is jólesett egy tánc előtt vagy után. A 60-as években a Bambi volt a sláger, a csatos üvegben palackozott szénsavas üdítőital. De volt persze sör és virsli is később, ami a rockkoncertek elengedhetetlen kelléke.
Fotó: Fortepan / Szalay Zoltán

A 70-es években a rock vette át az uralmat, megjelent a farmer és a hosszú haj. Na meg olyan együttesek, mint a Piramis, a P-Mobil, a Beatrice vagy épp az Edda.
Fotó: Fortepan / Urbán Tamás

Az egyik legnagyobb bulit, a Radics Béla-szuperkoncertet 1977-ben rendezték, ahol a legendás gitároshoz köthető összes együttes megjelent a Tűzkeréktől a Taurusig. Az estet a Piramis, legvégül a Korál zárta.
Fotó: Fortepan / Urbán Tamás

Az Ifjúsági Park utolsó koncertjét 1984. szeptember 23-án rendezték, mikor is a P. Mobil adott koncertet. A park bezárása már régóta aktuális volt lerongálódott állapota miatt.
Fotó: Fortepan / Urbán Tamás
Olvass tovább - Így nyaraltunk a ’60-as években: ismerős a rozoga móló és a katonai sátor?
Fekete-fehér fotókon az 1960-as évek nyarai.
Így nyaraltunk a ’60-as években: ismerős a rozoga móló és a katonai sátor?
Nézegess képeket!
Elolvasom
(Képek forrása: Fortepan / Szalay Zoltán, Fortepan / Urbán Tamás, Címlapkép forrása: Fortepan/Urbán Tamás)