A 12. századi vámpírtörténet, ami megváltoztatta a helyi temetkezést: épségben megmaradt a test a koporsóban
Különös történet maradt fenn a 12. századi Angliában - egy vámpír legendája él Buckinghamshire-ben.
Az elmúlt kétszáz év irodalmában fel-fel bukkantak vámpírlegendák. Angliában először 1819-ben, John Polidori rövid történetében esett szó a vámpírról, az elnevezést is ő találta ki - szláv eredetű a szó, vérszívót jelent.
Az arisztokratikus, ellenállhatatlan Lord Ruthven újdonság volt, de a vérszívó lényekről szóló mesék egyáltalán nem voltak újkeletűek. A Hertfordshire Egyetem csapata kutatása során olyan középkori történetekre bukkant, amikben élő halottakról regélnek.
Rémálom Buckinghamshire-ben
Kevésbé ismert vámpírtörténet a buckinghamshire-i legenda, amit a 12. században William of Newburgh történész jegyzett fel. A Historia Rerum Anglicarumban található írás szerint St. Hugh-t, Lincoln püspökét különös esetről tájékoztatták 1192-ben.
Ebben az évben hunyt el egy meg nem nevezett személy Buckinghamshire-ben, azonban a sírból az illető már másnap kimászott, és ellátogatott régi házához. A hálószobában találta alvó feleségét, akire ráugrott, és megpróbálta megölni. Az asszony sikeresen lelökte magáról, azonban másnap újra felbukkant az ijesztő alak.
Harmadik este a feleség már a barátait is áthívta az éjszakára, hogy ne kelljen egyedül megküzdenie halott férjével. Ismét be akart törni a kóbor lélek, azonban a hangos kiabálás elriasztotta. Helyette elment testvérei házához, és őket támadta meg. Másnap ismét ellátogatott hozzájuk, azonban a testvérek addig kiabáltak vele, míg elijesztették. Ekkor kezdett el a vámpír idegenekre vadászni.
Többen látták az utcákon
Hamarosan a város összes lakója egész éjjel ébren maradt, hogy megakadályozzák a sírból visszatérő lény támadásait. Mivel ellehetetlenítették az éjszakai rohamokat, már fényes nappal is megjelent, járókelőket és állatokat támadott meg. Többen is beszámoltak arról, hogy látták sétálni a halott férfit az utcákon, még többen a gonosz jelenlétét érezték akkortájt.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ekkor kértek segítséget a városlakók Stephen érsektől, aki összehívta a zsinatot, és levelet írt St. Hugh-nak, Lincoln püspökének, hogy tegyen valamit a gonosz ellen. Amikor a püspök az ügy megoldása érdekében tanácskozott különböző papokkal és teológusokkal, kiderült, hogy hasonló támadások máshol is történtek Angliában.
A lakosok a holttest elégetésére biztatták a püspököt, azonban ő úgy döntött, hogy feloldozást ad a gonosz szellemnek. Amikor feltárták a sírt, benne feküdt a férfi, aki a leírás szerint egyáltalán nem indult oszlásnak. A halott mellkasára helyezték a feloldozást tartalmazó papírt, és bezárták a sírkamrát. A férfi többet nem jelent meg az utcákon.
A vámpírtörténet hatása
A 19. században Yorkshire területén található Wharram Percy városában 11-13. századi embermaradványokra bukkantak a kutatók. A helyi lakosok valamitől nagyon retteghettek, mivel a 137 csontvázból többnek a halál beállta után eltörték lábszárcsontjaikat, feltehetően kövekkel és kalapácsokkal. Ezenkívül késekkel szúrták ki a szemüket, majd elégették a testeket, ezzel szinte teljesen elpusztítva földi maradványaikat.
Arra szolgált ez a temetési módszer, hogy a halottak többet ne tudjanak életre kelni, támadni vagy ölni. Ezt a szokást megalapozhatta a buckinghamshire-i megmagyarázhatatlan vámpírtámadás, ami abban az időszakban történt.
Antik vámpírölő kiskészlet: óriási összegekért cserélnek gazdát az árveréseken
Különösen akkor volt jellemző a vámpíroktól való rettegés, amikor az emberekben még sokkal erősebben éltek a hiedelmek. Ugyan maga a vámpír kifejezés nem túl régi, vérivó lények számos kultúrában ismertek voltak.
Antik vámpírölő kiskészlet: óriási összegekért cserélnek gazdát az árveréseken
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Wikipedia, borító-és ajánlókép forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!