Ilyen boszorkányüvegekkel védték házaikat az 1600-as években az emberek: úgy hitték, a palack kivédi a rontást
A boszorkányüvegeket a rontás, az ártó szándékú boszorkányok erejének kivédésére készítették.
Sokak nagy szerencséjére, akikre rásüthető lett volna a boszorkányság vádja, mára rengeteget változott a világ gondolkodása. A ma embere már nem tart a gonosz erővel bíró, rontást szóró boszorkányoktól.
Nem így a néhány évszázada éltek, akik üldözték, halálba torkolló próbáknak tették ki, igazságtalanul lefolytatott perre kényszerítették, és általában ki is végezték, aki a legcsekélyebb mértékben is gyanús volt. Hogy távol tartsák a rontást, házukat pedig megóvják a bajtól, a régiek boszorkányüvegeket is készítettek maguknak vigyázó amulettként.
Így készültek a boszorkányüvegek
Az ártó varázslatoktól rettegő emberek pajzsot láthattak a boszorkányüvegekben. Ezekről az alkalmatosságokról az első írásos említés az 1600-as évekből maradt fenn Joseph Glanvill Saducismus Triumphatus című, boszorkányságról szóló könyvében, jóllehet, a szokás ennél régebbre nyúlik vissza.
A boszorkányüvegek előbb kő-, később üvegpalackok voltak, melyeket nagy gonddal készítettek el, és nem üresen használták. Úgy hitték, a beléjük töltött bizarr elegy valóban kivédheti a rontást.
A recept az idők során változott. Eredetileg annak az illetőnek a körömdarabjait, haját és vizeletét tették bele, akiről állították, hogy rontást küldhetett. Elmaradhatatlan összetevő volt az alvilági származásúnak tartott kén is. Később főként rozmaringból, vörösborból és tűkből készítették az elegyet, de a bort tengervízzel vagy földdel is helyettesítették. Kerülhetett az üvegbe homok, kő, csomózott cérna, madártoll, kagylóhéj, valamint virágok, ecet, só, hamu, pénzérmék és akár fogak is. Bármiből is állt, felforralták vagy felforrósították a keveréket, ami a rontás kivédésének elengedhetetlen része volt, majd az üvegbe töltötték azt.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az üvegek sorsa változó volt: gyakran elásták vagy elégették azokat. Az utóbbi esetben szimbolikus jelentőségű volt, amikor a tűzben felrobbant a palack. Ebben a pillanatban ugyanis elszállt a rontás.
Másik szokás szerint mindaddig kitartott a boszorkányüveg védőereje, míg az ép maradt. Olykor a ház alapjába ásták, akárcsak a kiszárított macskatetemeket, lókoponyákat is, melyeket szintén védelem reményében falaztak be. Olyan is előfordult, hogy a boszorkányüveget a ház egy félreeső, zavartalan pontján helyezték el, vagy felakasztották azt, hogy minél tovább egészben maradjon.
A világ egyes tájain a mágiában hívők a mai napig készítenek boszorkányüvegeket a balszerencse távol tartására vagy épp a szerencse, illetve a szerelem csalogatására. Az egykor elásott boszorkányüvegek kivételesen érdekes darabok a régészek számára. Több darab is múzeumi tárlatokba került, és idővel bizonyosan bővülni fog a véletlenül előkerülő palackok száma.
8 régi fotó, melyet valódi boszorkányokról készítettek
A következő cikkben valódi boszorkányokról készült, régi képeket mutatunk.
Rájuk nézel, és úgy érzed, beléd látnak: 8 régi fotó, melyet valódi boszorkányokról készítettek
Nézegess képeket!
Elolvasom