Mindenki manipulációnak hiszi a képeket, pedig igaziak - Furcsa játékot űznek a szemünkkel

Néha nem is olyan könnyű eldönteni, hogy egy adott tárgy a valóságban is így néz-e ki, vagy csak manipulálták.

Becsapós képek a valóságban
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Már a 2000-es évek elején sem volt ritka a képmanipuláció különböző magazinokban, hiszen néha még a legnagyobb sztárokat is retusálni kell. Ám ahogy az internet mindenki számára elérhetővé vált, ez a jelenség sokkal nagyobb méreteket öltött, és az ügyes Photoshop-mesterek akár észrevehetetlenül is teljesen átalakítanak egy-egy képet.

Talán épp ezért az emberek fotókba vetett bizalma sem olyan már, mint régen, hiszen gyakran nem tudjuk, vajon valóban azt adja vissza a kép, ami a valóság, vagy csak ügyes manipulációk eredményét látjuk?

Hamisnak tűnnek, mégsem azok

Számos olyan fotó van a világhálón, amik nagyon becsapják a szemet: bár mindenki arra tippelne, hogy a Photoshop áldozatává váltak, a valóságban ezek tényleg így néznek ki, és semmi manipuláció nincs rajtuk. Néha a természet is tud meglepetéseket okozni, de a jó beállítások és szögek is sokat segíthetnek, hogy azt az illúziót keltsék, hogy ez nem történhet meg.

Első pillantásra nehéz rájönni, mi történik a képen, de eláruljuk, hogy felülnézetből van fotózva az út, és a hurrikán által kidöntött fák fekszenek szép sorban mellette.
Fotó: quaxay / reddit
Teljesen úgy tűnik, mintha oda lenne rajzolva az autó a képre, pedig tényleg ott van: egy művész, Benedict Radcliffe alkot ilyen élethű drótszobrokat.
Fotó: Benedict Radcliffe / Reddit
Sminkkel is lehet olyan hatást elérni, mintha fekete-fehérben látnánk a szereplőket.
Fotó: Getty Images Hungary
Bár teljesen úgy néz ki, mintha a hajó a szikla tetején állna, a valóság az, hogy annyira óriási, hogy magasabb, mint a mellette lévő szárazföld.
Fotó: Malgoyadooya / imgur
Úgy tűnhet, mintha a halászok egy festményben eveznének éppen, pedig csak egy különleges algafaj színezte be ilyen látványosan a folyót.
Fotó: Jianan Yu
Lenyűgöző és egyben ijesztő az a látvány, amit a porvihar és a felhők találkozása okozott Ausztráliában.
Fotó: redmonder / imgur
Olyan, mintha ez a lépcső a levegőig kúszna, a valóságban azonban a szobor nagyon trükkös, és egy éles csúcsban végződik.
Fotó: Wannart / twitter
Nem, ez nem a pokol kapuja, a víznyelő 2010-ben jelent meg Guatemalában.
Fotó: RobyWanPerHobby / imgur

(Képek forrása: Reddit, Imgur, Twitter, Getty Images Hungary)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük