Gyanakodj, ha ilyen hívást kapsz: megszaporodtak a telefonos csalások az országban
A karácsony érkezésével a csalók is gyakrabban próbálkoznak a gyanútlan embereknél.
Sajnos az utóbbi időben ismét megszaporodtak a rendőrséghez beérkező feljelentések, miszerint csalók telefonon próbálnak belőlük pénzt kicsalni a bankok nevében, és ezt általában nagyon megfontoltan, alaposan és változatos módszerekkel teszik.
Idén év elején érkeztek a rendőrséghez az első feljelentések olyan ügyekben, amikor pénzintézetek nevében kezdeményezett hívásokkal csalták ki a gyanútlan emberek pénzét, majd egyre több ilyen eset került az Országos Rendőr-főkapitányság elé. A szerv szerint ezek a visszaélések a karácsonyi időszakban még inkább elszaporodhatnak.
Így lehet megismerni a gyanús hívást
A csalók változatos módszerekkel próbálják megszerezni a pénzt, és nincs behatárolva, melyik régióban aktívak, az ország egész területén lecsaphatnak. Hívhatnak magánszemélyeket, de akár cégeket is például nyeremény ígéretével, esetleg végrehajtási eljárásra hivatkozással vagy azzal, hogy a bankjuk nevében akarják megmenteni a hívott pénzét.
A jelenlegi bejelentések alapján már 11 bank nevében élnek vissza folyamatosan, a rendőrség pedig arra kér mindenkit, hogy ha ilyen eset történt vele, azonnal jelentse be, mivel ez segíti a nyomozást. Érdemes a hívó fél beszédstílusára, magatartására is figyelni, hiszen ezzel nemcsak a gyanús eseteket lehet kiszűrni, hanem a rendőrség munkáját is segíti.
A rendőrség tanácsai sokat segíthetnek abban, hogy kiszűrjük a gyanús hívásokat:
- Ne add ki telefonon keresztül a bankkártyád adatait, vagyis a bankkártya számát, lejárati idejét és a CVC-kódot. A bankok nem kérnek ügyfeleiktől sem telefonon, sem e-mail útján érzékeny banki azonosító adatokat és jelszavakat!
- Legyen gyanús, ha azt állítják, hogy a bank biztonsági rendszere észlelt egy gyanús próbálkozást, és a bankszámla biztonságosabbá tétele érdekében le kell azonnal töltened egy applikációt!
- Ne hagyj jóvá semmilyen tranzakciót, amelyet nem indítottál el!
- Ha SMS formájában kapsz megerősítőkódot, azt véletlenül se add ki a vonalban lévő ismeretlennek!
- Ha úgy tűnik, hogy a bankodtól telefonhívást kapsz, mindenképp ellenőrizd le a telefonszámot! Bontsd a vonalat, és inkább hívd vissza te a bankot!
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Hogyan válassz biztosítót, hogy ne érjen később csalódás?
A megfelelő biztosítót csak a megfelelő kérdések feltevésével lehet megtalálni.
Hogyan válassz biztosítót, hogy ne érjen később csalódás? A pénzügyi tanácsadó válaszolt
A megfelelő biztosítót csak a megfelelő kérdések feltevésével lehet megtalálni.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)