Döbbenetes, mit találtak a középkori festmény mögött - Röntgennel világítottak rá a Habsburg uralkodó portréjára
A spanyol festő ott felejtett valamit a vásznon.
A modern technológiának köszönhetően már lehetséges felfedni bizonyos régi festmények és történelmi műalkotások valódi háttereit. Az egyik legújabb felfedezés egy 17. századi királyi portréhoz köthető, amit Carreño de Miranda készített Spanyolország utolsó Habsburg királyáról.
Carreño de Miranda egy udvari festő volt Madridban, akinek portréfestészetére olyan nagy barokk művészek voltak hatással, mint Tiziano, Rubens vagy Van Dyck. A 17. század második felében spanyol nemeseket és királyi családtagokat ábrázolt, köztük az 1661-ben született II. Károlyt is.
Ezt rejtette a Habsburg uralkodó portréja
II. Károly 1665-ben lett gyerekként király, majd ő lett az egyetlen gyerek, aki felnőtt koráig életben maradt. Carreño 1681-ben készítette el róla festményét, amikor a fiatal király húszéves volt. A festményben Károly páncélzatot visel, büszkén áll, és harcba készül. A festményre rávilágítva azonban ennél egy kicsivel több látszik. Egy röntgenvizsgálat során azonban felfedték, hogy a vászon korábban egy másik képpel büszkélkedhetett. A fiatalember mögött ugyanis egy sokkal alacsonyabb, de hasonló megjelenésű gyerek király áll.
Este retrato de Carlos II adulto que pinta Carreño de Miranda en 1681 esconde otra obra: Carreño reutilizó un lienzo en el que había pintado años antes un retrato del rey más joven y en la misma estancia, el Salón de los Espejos del Real Alcázar de Madrid pic.twitter.com/b5g29SJlq6
— Museo del Prado (@museodelprado) July 8, 2020
A festményt őrző Museo del Prado szerint a művész valószínűleg a gyerek király régi portréjának vázlatát használta fel, és ráfestett a vászonra egy új portrét a már felnőtt Károly kinézetével. Az uralkodó fiatalkori portréja merőben megegyezik a tízéves Károlyról festett változattal, amit egy másik spanyol múzeumban, a Museo de Bellas Artes de Asturiasban tárolnak.
Az azonban biztos, az uralkodóról alkotott mindkét festmény mögött Európa egyik legdominánsabb királyi házának szomorú története áll. II. Károlynak ugyanis nem volt egyszerű élete. A király a 16 generációs Habsburg beltenyészet egyik gyermeke volt, saját szülei is szoros genetikai kapcsolatban álltak. Több mint 34 gyerek született a családban, akiknek a fele tizedik, tízen pedig az első születésnapjuk előtt meghaltak. Károly egyike volt azoknak a szerencséseknek, akik sikeresen felnőttek, azonban komoly szellemi és fizikai fogyatékossággal született, ami korlátozta beszédkészségét. Meddő volt, nem hagyott örökösöket, végül pedig 35 évesen hunyt el.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Levessel öntötték le a Mona Lisát a párizsi Louvre-ban - Videó is készült a döbbenetes esetről
Ismét támadás érte a Mona Lisát.
Elolvasom(Cover-fotó: Getty Images Hungary)