Egy adó, amit sokan nem fizetnek, pedig kellene a szakértő szerint

Az ebadónak előnyei is lehetnének.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az önkormányzatok számára 2011 óta jogszabályilag fennálló lehetőség, hogy ebadót szedjenek. A 2017-ben tervezett állatvédelmi törvény módosítás nem erről szól. Évek óta minden önkormányzat maga döntheti el, kiveti-e az adót, maximum 6, illetve 20 ezer forint kutyánkénti értékben.

Seres Zoltán, az Orpheus Állatvédő Egyesület elnöke szerint az ebadó bevetése településenként a polgármestereket negatív fényben tüntetné fel, így a legtöbb helyen elkerülik. Pedig a józan ész keretei között az eddig is felelős állattartók egy ebadóval még spórolhatnának is az éves költségeiken.

Kutyaadó, cicaadó

Fejlettebb országokban az állattartók adó formájában járulnak hozzá az állatvédelem költségeihez, ugyanúgy, mint mondjuk az egyházak működéséhez. Egy állattartók által racionális mértékben megfizetett ebadóba, amit nem ebrendészeti hozzájárulásnak hívnának, hanem például állatvédelmi keretnek, alanyi jogon járóan bele lehetne építeni az állatorvosi szolgáltatást.

Az ebadót fizető állattartó az adóért cserébe kedvencének kaphatna éves veszettségoltást, bélférgek - szívféreg elleni védelmet, parazitamentesítőt, betegségek elleni védőoltásokat, szűrővizsgálatokat, illetve akár kutyaiskolát, biztosítást és további szolgáltatásokat is. 

Sok a felelőtlen állattartó

Sokan felelőtlenül szaporítják az állatokat, sok helyen a háziállat fogyóeszköz, azaz ha megbetegszik vagy elhullik, lesz helyette kettő. A két-három évente kötelező települési szintű ebösszeírás alkalmával a tartott állatok jelentős része összeíratlan marad. Az Orpheus Állatvédő Egyesület utcai állatmentésekkor azt tapasztalja, hogy a gazdátlan állatok jelentős részében nincs a tulajdonosok azonosítására alkalmas mikrochip.

Mivel az állatorvosok chipes kutyákat gyógykezelhetnek, illetve olthatnak veszettség ellen, így nagy a valószínűsége annak, hogy a chip nélküli kutyák óriási száma semmiféle kötelező orvosi ellátást nem kap, kvázi azok eredeti gazdái fekete módon alapból mentesek az adófizetés alól.

Állatvédelem és finanszírozás 

Seres Zoltán, az Orpheus Állatvédő Egyesület vezetője szerint "annak a kóbor állatnak a legjobb, amelyik meg sem születik", azaz a felelős állattartást segítő szemléletformáló-prevenciós program az állatmentő tevékenység mellett fontos feladat. Az Orpheus Önkéntes Közösség és a százával működő állatvédő szervezetek, közösségek, csoportok finanszírozása közadakozásból vagy az adó 1%-ból működik. Semmiféle normatív támogatás nem jár a környezetvédelmi tevékenységhez - ami nem jó - fogalmaz az állatvédő.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Kutyaütő ebadó

Az állatvédők attól rettegnek, hogy ebadó bevezetése egy-egy településen a kidobott állatok megtöbbszöröződését hozza magával. A néhány éve kötelezővé tett kutya azonosító chip is sokakat kutyájuk szélnek eresztésére kényszerített. Az állattartás minőségi javulását csak a felelősségteljes gazdik hozhatják el. Amíg nincs környezettudatos és felelős állattartói morál, addig bármilyen szabály vagy szankció is kerül bevezetésre, az emberek nagy része kibújik a felelősség alól.

Fontos az állatvédelmi törvény aktualizálása

Seres Zoltán kifejtette, hogy nagy előrelépés volt az állatvédelem terén az 1998. évi XXVIII. törvény létrejötte, mely az állatok védelméről és kíméletéről szól. Sajnos nagyon sok az állatkínzás, a gazdasági és hobbiállatok kapcsán fennálló probléma. Szükséges lenne a törvény aktualizálására, illetve az egyesület által régóta dédelgetett állatrendőrség vagy az állatvédelmet segítő iskolai oktatási és lakossági szemléletformáló programok működtetésére is.

Ezt is szeretjük