3 kényes kérdés az állásinterjún, amire nem kell válaszolnod

Így kerüld el a kínos magyarázkodást

Nem muszáj válaszolnod rájuk.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az állásinterjú mindig kényes szituáció, hiszen nagyon nem mindegy, hogy milyen benyomást teszel a leendő munkaadódra.

Pontosan ezért kellemetlenül érinthet, ha olyan kérdéssel áll elő, amire nem szívesen válaszolsz. Így kerüld el a kínos magyarázkodást!

Tervezel családot?

Az olyan személyes jellegű kérdések, amelyek a magánéletedet firtatják, egyértelműen azon kérdések közé tartoznak, amikre nem kötelező válaszolnod. A munkádnak semmi köze nincs a családi állapotodhoz, így a jövendőbeli munkaadódnak sincs joga, hogy vájkáljon abban. A Munka Törvénykönyve is egyértelműen kimondja, hogy a gyerekvállalással kapcsolatos kérdések esetében a válaszadást megtagadhatod.

Ez egy tipikus női diszkriminációs kérdés, ami tulajdonképpen még érthető is lenne, hiszen, ha kisbabát vársz, hosszabb időre kieső munkaerőnek számíthatsz. Ugyanakkor az esélyegyenlőség jegyében nem szabad megkülönböztetni azért, mert a későbbiekben szeretnél családot alapítani.
Ha a nyílt visszautasítás nem a te asztalod, könnyen elháríthatod a válaszadást azzal, hogy igen, a jövőben tervezel kisbabát, de mivel állást keresel, valószínűleg nem ez most az elsődleges dolog az életedben.

15 trükk, hogy te legyél a főnök kedvence

Nézegess képeket!

Elolvasom

Milyen a politikai beállítottságod?

Manapság nem rettennek vissza a HR-es munkatársak attól, hogy az életed minden apró részletébe belelássanak, ezért ne lepődj meg, ha a politikai beállítottságodat is szóba hozzák. A politikai nézeteidet csak te választod meg, senkinek nincs joga ahhoz, hogy a pártpreferenciád felől érdeklődjön. Ez tipikusan olyan kérdés, aminek - egyes állásokat leszámítva - semmilyen jelentősége nincs a munkádra vonatkozólag, így válaszolnod sem kell rá.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Amúgy sem tudhatod, hogy mi lehet a helyes válasz, mit várnak el tőled. Ráadásul ez szintén a diszkriminációra adhat okot, hiszen lehet, hogy azért nem téged választanak, mert az interjúztató személy más nézeteket vall. Tehát, ha erre rákérdeznek, feleld azt, hogy nem érted, ez mennyiben befolyásolja a munkádat, ezért nem szeretnél rá válaszolni.

A sikeres viselet

Nemcsak a szavaid és tetteid, de a megjelenésed is fontos tényező az állásinterjún. Ezt viseld, ha személyes találkozóra mész!

Van valamilyen krónikus betegséged?

A fizikai állapot felmérése fontos lehet, akár szellemi, akár fizikai munkát végzel, hiszen a munkaadó szeretné tudni, hogy az egészségügyi állapotod nem gátol-e majd az adott tevékenységben. Például, ha epilepsziás vagy, azt mindenképpen el kell árulnod, mert nagy problémákat okozhat, de, mondjuk, egy folyamatosan gyógykezelt vastagbélgyulladásról vagy cukorbetegségről nem kötelező szót ejteni.

Általános sztereotípia, hogy a leendő munkaadó azt hiszi, a betegséged miatt gyenge vagy, emiatt pedig nem tudod rendesen végezni a munkát, sokat hiányzol, vagy figyelmetlen vagy. Holott erről lehet, hogy szó sincs, mégis hátránnyal indulsz a munkakeresésben.

Ezért, ha a betegséged engedi, vagy nem szívesen beszélsz róla, ne említsd a bajaidat, nehogy csökkentett munkaképességűnek bélyegezzenek. Ha pedig mégis adsz rá érdembeli választ, akkor csak annyit mondj, hogy igen, van, de ne ecseteld a részleteket.

Ezt is szeretjük