4 ordító jel a képeken, ami elárulja, hogy AI készítette: ne csak a kezeket nézd

A mesterséges intelligencia, vagyis az AI képeket is tud létrehozni, de lebuktatható.

AI-képek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A mesterséges intelligencia ma már fotórealisztikus tartalmakat is tud alkotni a semmiből, mindössze a felhasználók instrukciói alapján. Rengetegen kihasználják ezt a lehetőséget, az utóbbi időben sosem látott mértékben megszaporodtak az interneten az ilyen képek. Vannak köztük meglepően, sőt már-már ijesztően jó és élethű munkák, de azért az esetek nagy részében tetten érhető az AI közreműködése. Persze előfordulnak olyanok is, amelyeknél már első ránézésre egyértelmű a helyzet.

Az ilyen fotók minősége sok mindentől függ. Azon is múlik, hogy az ember mennyire komoly generátort alkalmaz, a bárki számára elérhető ingyenes verziók rendszerint többet hibáznak, mint az előfizetéses, nagyobb mozgásteret engedő társaik. Az instrukciók pontossága és a felhasználó kitartása is számít, egy alaposan kicsiszolt mű jobban néz ki, mint egy első próbálkozás. Mégis vannak olyan tipikus jegyek, melyek alapján gyakorta beazonosíthatók az AI-képek.

Az AI-képek leleplezése

A közösségi oldalakon elképesztő mennyiségben terjednek az AI-képek, jellemzően lájk- és követővadász oldalak operálnak ezekkel, de előfordulnak hirdetésekben is. A felhasználók sokszor akkor is besétálnak a csapdába, ha egyébként észrevehető a fotón, hogy nem valódi. Bár a Meta termékek, köztük a Facebook már elvileg jelzi a poszt felett, ha mesterséges intelligencia készítette a képet, ez a gyakorlatban még nem mindig működik. Ha az alábbi jeleket figyeled, akkor is tisztán láthatsz, ha az algoritmust sikerült csőbe húzni.

ai-csalad
Fotó: Easy-Peasy.AI

Testrészek

Az AI-képgenerátoroknak egyelőre nem erősségük az emberi testrészek élethű megjelenítése. Az nyilvánvalóan feltűnik, ha valakinek két feje van, de egy egyébként jó minőségű AI-képen könnyen meg tud bújni egy kéz hat ujjal, vagy akár egy személy, akinek két jobb keze van. Az arányokkal is akad gondja a mesterséges intelligenciának, egy-egy testrész túl kicsi vagy túl nagy lehet a fotón. Máskor viszont épp egy arc túlzott szimmetriája - és egyben kifejezéstelensége - lehet árulkodó, és sokszor a tekintetekben is van valami különös. Érdemes kinagyítani az olyan gyanús képeket, amelyeken emberek szerepelnek, és alaposan, a részletekre fókuszálva megvizsgálni azt, ami a testükből látszik. Ha valami természetellenest látsz, valószínűleg AI-gyártmánnyal van dolgod.

Fények

Aki látott már mesterséges intelligencia által generált képet, tudja, hogy sokszor még az egészen kiváló fotókon is van valami furcsa. Általában nem tudják pontosan meghatározni, mi ez, de érezni lehet miatta, hogy valami nem stimmel. Ezt az érzetet legtöbbször a rendellenes fények váltják ki. Az árnyékok szabálytalan elhelyezkedése, az arcokra vetülő szokatlan megvilágítás, a fura színek és a kép különböző részeire más-más irányból érkező fény mind-mind árulkodó lehet.

2024 szeptemberében is megrendezésre kerül az AI Summit BUDAPEST, amit hazánkban elsőként 2023-ban tartott meg az Indamedia. Az esemény egyedülálló lehetőséget nyújt a hazai és a nemzetközi szakértők és érdeklődők számára, hogy valós betekintést nyerjenek a mesterséges intelligencia világába. A szervezők a tavalyi rendezvény kimagasló sikere alapján biztosak abban, hogy az AI Summit a kelet-közép-európai régió legmeghatározóbb AI- és innovációs eseménye lesz 2024-ben. A programokról és az előadókról az AI Summit weboldalán olvashatsz, ide kattintva.

Túlzott simaság

Az egyik legtipikusabb sajátosság az AI generálta képeken a dolgok túl egyenletes textúrája és a rendellenesen sima, már-már homályos körvonalak. Ezt a selymes hatást a retusálás fénykorában sokan összetévesztik valamilyen szépítőfilterrel, és ezért nem gyanakodnak azonnal a mesterséges intelligenciára. Pedig van különbség: míg a különböző szűrők többnyire rontanak a képminőségen, és nem egyenletesen torzítanak, addig az AI-képek a simasággal együtt is élesek és - javarészt - egyformán selymes hatásúak. Szinte mintha egy festményt néznél.

A cikk az ajánló után folytatódik

Tényleg a mesterséges intelligencia irányít mindent 20 év múlva?

Ha kíváncsi vagy, hogyan formálja át a mesterséges intelligencia az életünket mindezt könnyed, szórakoztató és közérthető módon megközelítve, akkor gyere el előadásunkra, ahol Szily Nóra vendége Rab Árpád trend- és jövőkutató lesz. Az előadás során kiderül, milyen szerepe van a mesterséges intelligenciának a mindennapjainkban, és hogyan alakíthatja a jövőnket. Gyere el, és tudd meg, mit hoz a jövő!

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. október 24. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Elnagyolt háttér

Ha csak görgetsz a közösségi oldalak valamelyikén, jó eséllyel rápillantasz a képek nagy részére, és legfeljebb azt fogod fel belőlük, ami a fókuszban van. Ezzel az emberek többsége így van, ezért nagy részük észre sem veszi, ha a háttérrel nem stimmel valami. Az AI-képeknél pedig ez jócskán előfordul, és az egészen apró, homályba vesző, kidolgozatlan fáktól az ijesztő, eltorzult arcokig mindenfélével lehet találkozni. Néha pedig egészen vicces bakik húzódnak meg a háttérben, ezért nem árt ezt is alaposan megszemlélni.

Így képzelték az emberek 30 éve a mesterséges intelligenciát, és ilyen lett helyette

Íme nyolc eset, amikor a mesterséges intelligencia mémek ihletője volt.

Elolvasom

Kiemelt kép: Wikimedia/Mikko Paananen

Ezt is szeretjük