Ez a legbiztonságosabb ülés az autóban – Az életkorodtól is függ
Mi az a terheléskorlátozó szerkezet és miért fontos?


- Soma lányának esküvői fotója: a 29 éves Hanna különleges menyasszony volt
- Kvíz! Emlékszel az általánosban tanult versekre? 8 idézet szerzőjére kérdezünk rá
- Kvíz! Átmennél most az elsősegélyvizsgán? 8 kérdés, amire nem csak a jogsi miatt kell tudni a választ
- Az 5 legrosszabb élelmiszer, ami rontja a vérkeringést: szűkítik az ereket, emelik a koleszterinszintet
- Gyönyörű kis tó Budapesttől egy karnyújtásnyira: homokos stranddal és jó hangulattal vár a Domonyvölgyi-víztározó
A közúti balesetek csaknem 50%-a frontális. Ilyenkor a hátul ülők egész egyszerűen távolabb vannak az ütközés helyétől, hosszabb az úgynevezett gyűrődő zóna, tehát nagyobb biztonságban vannak. Nem véletlen tehát, hogy a gyerekek a legtöbb esetben hátul utaznak az autóban.
Nem mindegy azonban, hogy melyik hátsó ülést választod, mint ahogy az sem, hogy hány éves utasról van szó.
Ez a legbiztonságosabb ülés az autóban
Általában igaz, hogy a vezetőülés mögötti hely a legbiztonságosabb a személygépkocsikban. Itt egyfelől az említett távolság miatt élvez nagyobb védelmet az utas, másfelől frontális ütközés esetén az autó bal oldala védettebb, mivel a sofőr kritikus helyzetben - nem tudatosan - úgy kormányoz, hogy önmagát védje az esetleges becsapódástól. A bal hátsóhoz hasonlóan biztonságos helynek számít még, a középső ülés hátul.

Hány éves az utas?
Az elmúlt évtizedben azonban történtek olyan biztonsági fejlesztések a gépjárműgyártásban, melyek csak az elől utazókra terjednek ki. Egyfelől azért, mert a gyártók a veszélyesebbnek számító első üléseket szerették volna biztonságosabbá tenni.
- Másfelől az autógyártók azért sem összpontosítottak a hátsó ülésekre, mert azokat gyakran nem használják - mondta Jingwen Hu, a Michigani Egyetem Közlekedési Kutatóközpontjának tudományos docense.
Ilyen biztonsági fejlesztés például az úgynevezett terheléskorlátozó, melyet a biztonságiöv-felcsévélő szerkezet tartalmaz. Ez a terheléskorlátozó teszi lehetővé, hogy ütközés során a biztonsági öv képes kicsit meglazulni, amennyiben az utas olyan erővel nyomja az övet, hogy az önmagában sérülést okozhat.
A szakemberek ezért az javasolják, - olyan újabb autók esetében, melyben elől már van terheléskorlátozó -, a törékenyebb csontozatú, 55 év feletti korosztály inkább az első ülésen foglaljon helyet. Ugyanakkor a szakértők egyetértenek abban, hogy a 13 év alatti korosztály számára még mindig a hátsó ülés a legbiztonságosabb.
És a KRESZ hogy megy?
Persze az autó felszereltségén túl rendkívül fontos, hogy a sofőr tisztában legyen minden biztonsági előírással és a KRESZ-szabályokkal. Te mikor szerezted a jogosítványodat? Vajon le tudnád tenni a KRESZ-vizsgát?
Képek: Getty Images Hungary