7755 ember otthon nélkül
Budapesten február 3-án legalább 7755 embernek nem volt otthona, a főpolgármester mégse lép.
2011. február 3-án a BMSZKI, a Hajléktalanokért Közalapítvány, a Menhely Alapítvány, valamint a Twist Olivér Alapítvány munkatársai felmérést készítettek az utcán élő emberek körében.
A kutatást 1999 óta minden évben elvégzik ugyanezen a napon. Az adatfelvétel célja egyrészt egy pillanatfelvétel elkészítése a hajléktalan-ellátást igénybe vevőkről, másrészt pedig, hogy rendelkezésre álljanak olyan összehasonlítható adatok, melyekből láthatóak a tendenciák.
Budapesten 2011. február 3-án legalább 7755 embernek nem volt otthona, a szociális munkások 1150 olyan emberrel vettek fel adatlapot, aki közterületen töltötte az éjszakát, további 6605 ember aludt valamelyik éjjeli menedékhelyen, átmeneti szálláson, időszakos szállásokon vagy a családok átmeneti otthonainak ágyain.
Nincs változás
Az utcán, illetve a szállón élő hajléktalan emberek számának tekintetében nem történt változás az elmúlt évekhez képest. Nem csak Budapesten rossz a helyzet: a hajléktalan emberek 60%-a vidéki városokban él, és hét nagyobb városban az idén is többen alszanak közterületen, mint ahányan szállókon találnak menedéket. Ez a helyzet Debrecenben, Kecskeméten, Pécset, Szegeden, Székesfehérváron, Szolnokon és Veszprémben.
Tarlós István még főpolgármester-jelöltként 2010 májusában kijelentette: egy éven belül eltűnnek Budapest utcáiról a hajléktalanok. Tarlós már főpolgármesterként december közepén egy sajtótájékoztató keretében jelentette be, hogy a fővárosi kiemelt aluljárókban élő mintegy 120 hajléktalan 80%-ának sikerült december 14-éig elhelyezést biztosítani.
Szabó Máté ombudsman a bejelentésre úgy reagált, a hajléktalanságot nem szünteti meg, hogy a kiemelt aluljárókból a főpolgármester intézkedéseinek hatására eltüntették a hajléktalanokat. Az országgyűlési biztos úgy vélekedett, ezek a lépések mindössze a hajléktalanság látható formáit helyezték az aluljárókon kívülre anélkül, hogy a hajléktalanná válás okaiból bármit is orvosoltak volna.
Tarlós hallgat
Tarlós István a hajléktalantémában nem szívesen szólal meg, lapunk például először január közepén kért személyes interjút a főpolgármestertől, melynek fő csapásiránya a hajléktalankérdés lett volna.
A válasz elutasító volt, a Főpolgármesteri Hivatal sajtóosztálya csupán annyit közölt: "Megkeresésével kapcsolatban tájékoztatjuk, hogy Tarlós István főpolgármester úr a hajléktalantémában nem ad interjút."
Ezt követően azt kérdeztük: ha e-mailben átküldjük a kérdéseket, akkor kapunk választ rájuk? Ismételt megkeresésünkre a Főpolgármesteri Hivatal sajtóosztálya telefonon közölte: bár nem ígérik, de talán válaszolnak. Ez azóta sem történt meg.
Nem tudni, mi lesz
Mindemellett nem tisztázott az sem, hogy a főváros felmondja-e a civil szervezetekkel kötött közszolgálati szerződéseket, ami a szervezetek szerint komoly veszélybe sodorná a hajléktalan-ellátó rendszert.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az erre vonatkozó ötlet először lekerült a napirendről, majd egy 2011. február 24-ei rendkívüli közgyűlés előterjesztésében ismét elővették a témát.